» فیلم های نهاوندرا بانام علی سهرابی در آپارات مشاهده کنند. www.aparat.com ( سه شنبه نوزدهم دی ۱۳۹۱ )
» فرماندار نهاوند به پیامدهای عمومی تعطیلی طرح شبکه فاضلاب هشدار داد ( جمعه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۴ )
» رزمایش بیت‌المقدس در نهاوند برگزار می‌شود ( جمعه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۴ )
» تعداد تخت های بخش اورژانس نهاوند افزایش یافت ( جمعه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۴ )
» جهان اسلام بیشترین آسیب را از جانب رژیم آل‌سعود دیده است ( جمعه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۴ )
» تیم فوتسال خبرنگاران، قهرمان مسابقات جام وحدت و همدلی نهاوند شد ( سه شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۴ )
» خبرنگاران نهاوند به یاد میلاد حجت‌الاسلامی و حسین جوادی جام وحدت وهمدلی را با بردآغاز کردند ( دوشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۴ )
» بخشدار مرکزی نهاوند طغیان رودخانه گاماسیاب و جلوگیری از خسارت به مردم را به خوبی مدیریت کرد ( دوشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۴ )
» ۱۵ هزار هکتار از اراضی گندم نهاوند علیه سن غلات سم‌پاشی شد ( یکشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۴ )
» مسابقه فوتسال یادبود "میلاد حجت‌الاسلامی" و "حسین جوادی" در نهاوند برگزار می‌شود ( یکشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۴ )
» ۴۲۳ هزار رأس دام در نهاوند علیه بیماری آبله واکسیناسیون شدند ( جمعه بیست و یکم فروردین ۱۳۹۴ )
» راهی که از کوچه پس کوچه های انقلاب آغاز شد ( جمعه بیست و یکم فروردین ۱۳۹۴ )

روستای گردشگری وراینه نهاوند

دسته بندی : قهرمانان فرهنگی -ورزشی و علمی نهاوند


موقعیت جغرافیایی روستای وراینه

 

روستای وراینه در ۱۵ کیلومتری جنوب نهاوند قرار دارد. این روستا از  شمال با روستای بیان از جنوب ارتفاعات گرین واز شرق با روستای ده حیدر و ازسمت غرب با روستای دره ابراهیم همسایه است.

آب و هوای کوهستانی دارد و در کوههای این روستا چشمه با آب معدنی یافت می شود که واقعا گواراست.

مناطق دیدنی عبارتست از:

 ۱- سراب گاماسیاب در ۵ کیومتری روستا.

۲-سراب گردو خانه در ۲ کیلومتری روستا.

۳ -غار گاماسیاب در نزديكي سرچشمه سراب گاماسیاب.

۴-ارتفاعات گرین که سالانه کوهنوردان زيادی را پذیرا می باشد.

۵- مناظر وباغهاي میوه روستا.

کوه گرین از رشته کوههای مهم غرب ایران است که بیشتر مساحت آن در شمال استان لرستان و بخشی نیز در استان‌های همدان و کرمانشاه قرار دارد. گرین از رشته کوههای بلند زاگرس است که در ادامه اشترانکوه قرار دارد و طول آن به بیش از ۱۸۰ کیلومتر می‌رسد. این رشته کوه در استان کرمانشاهان به کوههای پرو و بیستون می پیوندد.

قله‌های بلند آن شامل یال کبود در کوه چهل نابالغان با ارتفاع تقریبی ۳۸۵۰ متر در جنوب نهاوند، قله ۱۸ یال در بروجرد و نیز قله ولاش (۳۶۲۳ متر)در شمال الشتر است. دیگر قله‌های آن شامل بازگیر و چهل تن می‌شود.

گرین از غرب به دلفان، از شمال به شهرستان نهاوند، از شرق به شهرستان بروجرد و از جنوب به شهرستان سلسله محدود می‌شود. گرین در گویش محلی گرّو garru یا garri و در گویش لکی گروین garvin نامیده می‌شود و یکی از کانونهای آبگیر دائمی لرستان است که رودهای دز و گاماسب را تغذیه می‌کند. سرابهای فراوانی در پای این کوه وجود دارد از جمله سراب گلام بحری دردلفان و...  و آب آشامیدنی بروجرد و نیز آب مورد نیاز کشاورزی دشت سیلاخور نیز از همین سرابها تأمین می‌شود. صعود به کوه گرین از طریق روستاهای غرب شهر بروجرد، جنوب نهاوند یا شمال الشتر امکان پذیر است. دهکده ییلاقی ونایی در این پای این کوه قرار دارد. این کوه خرس، کفتار، گرگ ، روباه و بزکوهی دارد و در گذشته پلنگ نیز داشته‌است.ازجمله مناطق برف گیر ویخچالهای آن  می توان به یخچال گاو ماهی در قله چهل نابالغان اشاره نمود که در تمام طول سال دارای برف است. از بلند ترین قلل منطقه گرین می توان به یال کبود- چهل نابالغان- بازگیر- ولاش و هجده یال اشاره کرد. مبداء صعود به قله ی زیبای یال کبود با ارتفاع تقریبی ۳۸۰۰ متر در سراب گاماسیاب در ۲۵ کیلومتری شهرستان نهاوند و در محور نهاوند- نورآباد قرار دارد.

 

کبک پرنده ی زیبای که در کوهای روستا به وفور یافت میشود

ی دنج برای استراحت آخر هفته


چه شود چای دودی


گاماسیاب رودخانهای به وسعت دلهای پاک مردم روستا


مزرعه گلهای آفتاب گردان


غار گاماسیاب

سراب گاماسیاب


گردو خانه باغی که باغبانش خالق طبیعت استمحلی در 3 کیلومتری روستا . دره ای  با  چشمه ای پر آب و گوارا ودرختان گردو که متعلق به هیچ کسی نیست. دره ای در روبروی نیروگاه برق آبی گاماسیاب که قبلا با 5 دقیقه راهپیمایی به محل زیبا گردوخانه میرسیدیم و هم اکنون جهت احداث سد مخزنی  گاماسیاب به جادای تبدیل شده. و طبیعت بکر و سکوت زیبای ان از بین رفته است و فقط صدای بلدوزر و انفجار به گوش می رسد.چند روز پیش ناهار را در کنار چشمه و درختان سر به فلک کشیده گردو به سر بردیم ، شاید  در آینده دیگر نتوانیم به آنجا گذری داشته باشیم .


رودخانه گاماسیاب

بزرگترین  روددخانه غرب کشور و دومین رودخانه کشور بعد از سفید رود می باشد که با گذر از استانهای کرمانشاه ایلام و خوزستان به خلیج فارس میریزد و سرچشمه اصلی رود کارون می باشد


گری سرخه

 علت نامگذاری به این علت است که در محلی از رودخانه عمق آب زیاد بوده و به رنگ قرمز بوده و به زبان محلی  گری سرخه نامیده می شود


غار گاماسیاب

 غار گاماسیاب در بالای سراب گاماسیاب وجود دارد و در مدخل ورودی با ارتفاع 10 متر از سرچشمه رودخانه گاماسیاب وجود دارد ، همچنین با توجه به نزدیکی به جاده اصلی در کنار شرقی غار محل مناسبی برا ی سنگنوردان جهت سنگنوردی می باشد .برچسب‌ها: روستای گردشگری وراینه نهاوند


معرفی بابارستم نهاوند

دسته بندی : قهرمانان فرهنگی -ورزشی و علمی نهاوند


بابارستم روستای بابا رستم اولین دهکده غیر ساحلی دارای شیلات استان همدان می باشد. این روستا حدود ۱۴۰۰ سال قدمت دارد. حدودا ۳ کیلومتر با شهرستان نهاوند فاصله دارد،روستای بابا رستم چیزی معادل با ۳ هکتار مساحت دارد،شامل ۱۴۵۰ نفر جمعیت و ۳۱۰ خانوار است. اهالی روستا اکثرا پرورش ماهی دارند، برخی گاوداربوده و برخی [...]

بابارستم

روستای بابا رستم اولین دهکده غیر ساحلی دارای شیلات استان همدان می باشد. این روستا حدود ۱۴۰۰ سال قدمت دارد. حدودا ۳ کیلومتر با شهرستان نهاوند فاصله دارد،روستای بابا رستم چیزی معادل با ۳ هکتار مساحت دارد،شامل ۱۴۵۰ نفر جمعیت و ۳۱۰ خانوار است.

اهالی روستا اکثرا پرورش ماهی دارند، برخی گاوداربوده و برخی در باغ یا زمین های کشاورزی شان مشغول به کار هستند.محصولات کشاورزی این روستا شامل: گندم،جو،سیب،شلیل،گردو و انواع دیگر از محصولات است. برخی شهدای والا مقام این روستا عبارتند از: شمس الدین جلالوند،محمد ساکی و……

رفت وآمد اهالی روستا عموما با وسایل شخصی شان صورت می گیرد،یک  دستگاه مینی بوس هم برای حمل و نقل مردم به شهر در روستا وجود دارد.

گفتگویی داشتیم با آقای “علی آفتاب”،رئیس شورای روستای بابا رستم در مورد مسائل مختلف روستا. ایشان به امکاناتی که در روستا دارند اشاره کردند و اینکه الحمدلله به نسبت خیلی از روستاها امکانات بهتری دارند، نظیر دفتر خدمات ارتباطی،شبکه بهداشت.

این روستا دو مدرسه ابتدایی پسرانه و دخترانه دارد که ساختمان آن وضعیت مناسبی ندارد و در حال تخریب است. مدرسه راهنمایی و دبیرستان ندارد و بچه ها به امیر آباد(روستایی در نزدیکی بابا رستم) و یا نهاوند می روند. وی در مورد دیگر امکانات روستا می گوید: ما آب،برق،گاز،تلفن هم داریم.آسفالت تا ابتدای روستا کشیده شده و اگر خانه ها عقب نشینی کنند،انشاءا… آسفالت بقیه روستا هم انجام می شود. دهیاری روستا که حدود ۴ است فعالیتش را شروع کرده است،کار جدول کشی روستا را انجام داده است. علت اصلی ناتمام ماندن کار بخش هایی از روستا ، کمبود بودجه است.

وی افزود: آب رسانی روستا، مشل عمده ساکنین است. به طوری که نیمی از روستا لوله کشی آب ندارند،لوله کشی های بقیه روستا هم فرسوده شده اند و متعلق به تقریبا ۴۰ سال پیش هستند. چند سال پیش شرکت آب و فاضلاب پیشنهاد داد که هر خانواده مبلغی معین پرداخت کند تا بعد از مدت یکسال لوله کشی برای اهالی انجام شود، اما اهالی روستا همکاری نکردند. زمانی که این پیشنهاد مطرح شد، مبلغ پیشنهادی ۳۰ هزار تومان بود اما حالا به ۱۵۰ هزار هم رسیده و اهالی باز هم مخالفند. اکثر مردم چاه دارند و برخی هم از چشمه” قلعه بالا” آب می آورند. البته لوله کشی این چشمه هم خیلی قدیمی است. ما تا ساعت ۷ شب آب نداریم.

“آفتاب” در مورد پرورش ماهی های موجود در روستا می گوید: ما ۱۱  عدد حوضچه  پرورش ماهی در اطراف روستا داریم. سال گذشته عده ای پرورش ندادند، چون قیمت ماهی کم شده بود اما امسال وضعیت بهتر است. این پرورش ماهی ها به صورت خصوصی احداث شده است و زیر نظر شیلات استان است. تخم و غذای این ماهی ها از شهرهای دیگر تهیه می شود. از نظر پیشرفت تحصیلی، خیلی از فرزندان این روستا به درجات عالی در تحصیل رسیده اند و ما افتخار می کنیم به وجودشان. عده ای هم دیپلم گرفته اند وبیکار هستند که متاسفانه تعدادشان هم کم نیست.

وی افزود: دغدغه جوانان روستا را مشکل بیکاری آنان  است و اگر از نظر مالی به آنها کمک شود می توانند برای خود شغلی دست وپا کنند. کمبود امکانات باعث می شود کم کم اهالی برای داشتن امکانات بیشتر و بهتر به شهر کوچ کنند.

روستای بابا رستم یک حمام تاریخی داشت که متاسفانه تخریب شد،الان یک تپه سنگی داریم که مسئولیتش با میراث فرهنگی است که چند روز یکبار به آن سر می زنند، یک تپه هم اول روستا داریم که چند سال پیش یک سنگ قدیمی هم از آن خارج کردند. صنایع دستی روستا  هم فرش است که الان دیگر بافته نمی شود.

رئیس شورای روستای  بابا رستم می گوید: واردات بی رویه محصولات مختلف بیشترین ضرر را به کشاورز می زند چون محصولش به فروش نمی رود. متاسفانه ما کشاورزان هیچ سهمیه ای نداریم، همه چیز برای کشاورزان آزاد است،حتی کود شیمیایی. محصولات از کشاورز ارزان خریداری می شوند و با قیمت بیشتری به فروش می رسد،کشاورز هم چون به پول محصولاتش نیاز دارد و نمی تواند برخی محصولاتش را زیاد نگه دارد که خراب نشوند،آن ها را ارزان می فروشد.

آفتاب اشاره می کند که در گذشته زمین های روستا همه آبی بوده اند و الان متاسفانه به علت کمبود آب و مشکلات تقسیم آب،  بیشترشان دیم شده اند.

ما در روستایمان کارخانه آب معدنی هم داریم، این کارخانه برق ندارد،با ژنراتور کار می کند. متاسفانه کمبود بودجه تولید این کارخانه را هم تعطیل کرده است.

یاور ظفری” از دیگر اهالی بابا رستم هم با حضور در جمع ما ، از واردات محصولات گله دارد و امیدوار است که هرچه زودتر جلو این واردات گرفته شود. او می گوید: گندم را خیلی ارزان از ما می خرند بعد ما باید نان را گرانتر تهیه کنیم. ما نانوایی هم داشتیم در روستا، ولی چون متقاضی زیاد است و عرضه کم،کیفیت نان پایین آمد و مردم به شهر مراجعه کردند برای تهیه نان.و متاسفانه نانوا هم به فکر کمیت است نه کیفیت.

خیام ظفری جوانی از روستای بابا رستم می گوید: ما حتی یک مکان ورزشی در روستایمان نداریم و برای رفتن به باشگاه باید هر روز این مسافت را(هرچند که زیاد نیست ) تا شهر برویم، در حالی که زمین هایی در روستا هست که مکان مناسبی هستند برای احداث یک مکان سرپوشیده ورزشی. از دیگر مشکلات روستا عدم دفع زباله های روستاست، از یکی از اهالی شنیدیم که به تازگی برای جمع آوری زباله هایشان مراجعه می کنند و هر خانواده ماهانه مبلغی پرداخت می کند.

جوان دیگری از روستا در مورد تاریکی مطلق معابر روستا در شب می گوید و امیدوار بود مسئولین به این مشکل رسیدگی کنند.


برچسب‌ها: معرفی بابارستم نهاوند, علی سهرابی


معرفی روستای فهرومند نهاوند

دسته بندی : قهرمانان فرهنگی -ورزشی و علمی نهاوند


روستای فهرومند روستای فهرومند در شش کیلومتری نهاوند به سمت کرمانشاه در کنار روستای دهفول قرار دارد. این روستا از توابع بخش مرکزی نهاوند با ۵۰۰ نفر جمعیت، ۱۳۰ خانوار را در خود جای داده است. شهید عبدالخالق سوری ، شهید حمید رضا قبادی ،شهید نورکرم سوری ،شهید همایون سوری و شهید رضا سوری ،پنج [...]

روستای فهرومند

روستای فهرومند در شش کیلومتری نهاوند به سمت کرمانشاه در کنار روستای دهفول قرار دارد. این روستا از توابع بخش مرکزی نهاوند با ۵۰۰ نفر جمعیت، ۱۳۰ خانوار را در خود جای داده است. شهید عبدالخالق سوری ، شهید حمید رضا قبادی ،شهید نورکرم سوری ،شهید همایون سوری و شهید رضا سوری ،پنج شهید والامقام این روستا هستند که در هشت سال جنگ تحمیلی ، به مقام رفیع شهادت نائل آمدند. اهالی این روستای سبز و زیبا بیشتر به کار کشاورزی و دامداری اشتغال دارند. از جمله محصولات کشاورزی و باغی روستا هلو، شلیل و گردو را می توان برشمرد. اهالی این روستا در هنر منبت کاری نیز دستی توانا دارند، به طوری که دو مرکز منبت کاری در روستا فعالیت دارد. شایان ذکر است فهرومند در کنار روستای دهفول از مهمترین مراکز تولید کننده گیوه در استان همدان به شمار می رود واکثر زنان این روستا در فصول زمستان به بافت رویه‌های گیوه با ابزاری ساده ، متشکل از یک قلاب فلزی و نخ پنبه‌ای می پردازند و رویه‌های بافته شده را به کفاشان داده و یا در اختیار خریدارانی که از استانهای مجاور به روستا مراجعه می کنند، میگذارند. اهالی فهرومند ارادتی خاصی نیز به اهل بیت(ع) دارند و در ایام محرم با برپایی نمایشگاه هایی در منازل خود، مظلومیت امام حسین (ع) را به شکل زیبایی به تصویر می کشند. قابل تامل است که قدمگاه حضرت خضر زنده (ع)، مکان زیارتی روستا به شمار می رود و مردمان این روستا ارادتی دیرینه به این مکان دارند. به گفته عامیانه مردم، در قدم گاه حضرت خضر زنده (ع) دو جفت سنگ قیمتی و قدیمی وجود داشته است که با خط قدیمی مکان زیارتی فعلی را قدم گاه حضرت خضر زنده (ع) معرفی کرده است نا گفته نماند با وجود پیگیری خبرنگار نشریه و تماس با اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان، برای توضیح بیشتر در مورد مکان مذکور، متاسفانه اداره اوقاف و امور خیریه نهاوند اساسا از وجود چنین مکانی اظهار بی اطلاعی کرد.

به هر حال در سر در ورودی این مکان سنگ نبشته ای نصب شده است که جمله ی (( السلام علیک یا حضرت خضر زنده)) قید شده است به همین دلیل و با توجه به اینکه مردم روستای فهرومند و دهفول نسبت به آن علاقه وافر دارند نیاز است بیش از پیش، مورد توجه مسئولین اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قرار گیرد.همچنین در اطراف قبرستان روستا ، شمع خانه حضرت ابوالفضل (ع) قرار دارد و اهالی در ظهر عاشورا در این مکان، به عزاداری خود پایان می دهند.

اهالی روستای فهرومند در گفتگو با خبرنگار ما از مشکلات خود سخن گفتند:

  ” صمد سوری ” یکی از اهالی روستا به ما می گوید : روستایی که در آن قدم گذاشته اید انبوهی از مشکلات را در خود جای داده است. به طور مثال با توجه به اینکه کانال های کشاورزی از وسط روستا عبور می کنند، متاسفانه باعث مشکلات بهداشتی زیادی برای مردم روستا شده است. عمده کار کانال کشی انجام شده است و کلیات پروژه سر و سامان گرفته است، اما نمی دانیم چرا زیر سازی کانال ها انجام نگرفته است ؟ متاسفانه امری که ضروری تر است از نگاه پیمانکار پروژه غافل مانده است. به هر حال امیدواریم اقدامی برای کف سازی کانال های کشاورزی که از داخل روستا عبور می کنند صورت گیرد.

 وی افزود: همچنین کانال کشاورزی  روستای عنبر قنبر که در امتداد کانال عبوری این روستا است ، حدود ۳۰۰ متر آن کانال کشی نشده است و این نیز باعث افزایش مشکلات روستا شده است. توقع  مردم زحمتکش روستا اتمام یافتن این پروژه بعد از مدت هاست .این روستایی در پایان ، روستای فهرومند را روستایی زیبا با دشت و طبیعتی سرزنده خواند و گفت: با وجود اینکه روستای فهرومند از امکانات رفاهی تهی است اما پیرامون روستا را طبیعتی سرزنده و شاداب فرا گرفته است که مطمئنا هر گردشگری از این روستا دیدن کند، طبیعت بکرش را هرگز فراموش نخواهد کرد و از مسئولین می خواهد تا امکانات این  روستای زیبا را فراهم کنند و حل  مشکلاتش را بیشتر مورد توجه قرار دهد.

 ”زوار” از دیگر اهالی فهرومند در هم صحبتی با ما می گوید: روستای فهرومند ۵ شهید سربلند و سرافراز تقدیم کشور عزیزمان کرده است. حق و انصاف حکم می کند گلزار شهدای این روستا ساماندهی شود، ما اهالی روستا از بی توجهی ها به این مسئله مهم، دلگیر هستیم و هیچ گونه توجیهی را درباره این همه بی توجهی نمی پذیریم. همچنین اهالی روستای فهرومند خواهان برگزاری مراسمی باشکوه یا یادواره ای برای معرفی بهتر ۵ شهید روستای خود هستند تا جوانان با اخلاق و روحیات این شهیدان بهتر آشنا شوند.

متاسفانه مسجد روستا نیز بسیار کوچک و پاسخگوی  مردم در مراسم ها و ایام عزاداری نیست. برای همین از خیرین و مسئولین در این زمینه تقاضای مساعدت می کنیم تا در روستای فهرومند مسجدی برابر با نیاز اهالی روستا احداث کنند . وی در پایان خواستار حضور دائمی مبلغان و روحانیان در جمع اهالی روستا شد و گفت: متاسفانه روحانی دائمی در روستا مستقر نیست و فقط در ایام خاص محرم و ماه رمضان شاهد حضور شان در روستا هستیم که واقعا این مدت کم، نمی تواند تشنگی اهالی روستا را درباره فرایض دینی پاسخ دهد. به همین دلیل  از اداره تبلیغات اسلامی نهاوند انتظار داریم همچون روستا های اطرافمان یک روحانی دائمی را در این روستا مستقر کنند تا نوجوانان و جوانان فهرومندی،پاسخ سوالات دینی خود را بگیرند.

“سراقی” از بزرگان روستا نیز به ما می گوید :خوشبختانه با شن ریزی های که اخیرا در خیابان های روستا صورت گرفته است از مشکلات اهالی کاسته شده است. چون واقعا اگر چند هفته پیش شما از روستا بازدید می کردید می توانستید مشاهده کنید که اصلا نمی شود در روستا و درکوچه و پس کوچه های آن راه رفت . به همین دلیل از این بابت از شورای بخش و بخشدار مرکزی بسیار ممنونیم .  البته این را هم باید بگوییم انصافا از زمانی که  شورای بخش مرکزی ، دهیاری  برای روستا انتخاب کرده اند، مشکلات روستا ، در حال پیگیری و رفع شدن است.

 سراقی افزود: با توجه به اینکه بیشتر بافت روستا فرسوده است، انتظار داریم بخشدار محترم با بنیاد مسکن شهرستان گام های بلندتری بردارند و کمک های بیشتری برای نوساز کردن منازل مردم روستا اختصاص دهند. وی درپایان گفت: مدرسه روستا نیز آنقدر قدیمی و ویرانه است که احتمال دارد هر ثانیه بر سر دانش آموزان آوار شود .

یکی دیگر از اهالی جوان روستا که خواست نامش فاش نشود از خبرنگار ما می پرسد:به نظر شما روستایی که شش کیلومتر از شهر نهاوند بیشتر فاصله ندارد باید این همه مشکل داشته باشد؟ این جوان فهرومندی می گوید: در روستای فهرومند برای جوانان محیط ورزشی وجود ندارد ،فقر در بین اهالی زیاد است، درآمد به شدت پایین است ،کار نیست، از ۱۳۰ خانوار روستا ،۵۰ خانوار در فقر مطلق به سر می برند ، با وجود اینکه در فصل سرما هم به سر می بریم و ایام محرم است مسجدی نداریم که در آن به عزاداری بپردازیم ،مسائل بهداشتی در روستا در وضعیت هشدار است ،جدولی که  برای مهار فاضلاب خانگی نداریم. برای همین کوچه های روستا پر از لجن و کثافت شده اند و متاسفانه برخی از اهالی هم بر اوضاع غیر بهداشتی حاکم بر روستا دامن زده اند و فضولات حیوانی را در داخل روستا پخش کرده اند ، حریم جاده ورودی به داخل روستا مشخص نیست. چندین مرتبه هم به اداره راه و ترابری مراجعه کرده ایم اما اقدامی برای تعیین هرچه سریعتر حریم جاده صورت نگرفته است.چرا باید جمعیت روستای فهرومند نسبت به دو سال گذشته که هفتصد نفر بوده است دویست نفر کاهش داشته باشد؟ اینها نشان دهنده این است در روستای فهرومند خدمات آنچنانی صورت نگرفته است تا جلوی مهاجرت گرفته شود وی گفت: از ۱۶۹ روستای شهرستان نهاوند و از ۸۲ روستای بخش مرکزی هیچ کدام به اندازه روستای شهید پرور فهرومند مشکل  ندارد.

ما هم امیدوارم مسئولین شهرستان، بیشتر از گذشته توجه خود را مصروف انبوه مشکلات مردم زحمتکش و دوست داشتنی روستای زیبا و چشم نواز فهرومند کنندبرچسب‌ها: معرفی روستای فهرومند نهاوند, علی سهرابی


روستای شعبان نهاوند

دسته بندی : قهرمانان فرهنگی -ورزشی و علمی نهاوند


روستای شعبان (shaban): از دهستان شعبان ، بخش مرکزی ، شهرستان نهاوند ، استان همدان است. این روستا در طول جغرافیاییَ25  28 و عرض جغرافیایی 07َ  34 و در ارتفاع 1690 متری از سطح دریا قرار دارد ، با وضعیت طبیعی دشتی ، سرد و خشک در 7کیلومتری جنوب خاوری نهاوند واقع شده است . رودخانه گاماسیاب از باختر و نهر شعبان از میان آبادی می گذرد. این روستا از شمال به روستای جهان آباد ، از جنوب به روستاهای قلعه قباد و بیان ، از غرب به روستاهای فیازمان و تکه و از شرق به روستای وشت ختم می گردد. 

بر اساس سر شماری نفوس و مسکن 1375 روستای شعبان دارای 600 خانوار بوده است . زبان آن فارسی با گویش لری ، دین اسلام و مذهب شیعه . کار و پیشه اهالی آن کشاورزی ، باغداری ، دامداری ، پرورش زنبور عسل ، کارگری ، قالی بافی و مرغداری است. کشت به دو صورت آبی و دیم و آب مورد نیاز از طریق رودخانه برای کشاورزی و چاه ژرف از طریق لوله کشی برای آشامیدنی و شرب تأمین می گردد.

 فرآورده ها شامل گندم ، جو ، چغندرقند، گوجه فرنگی ، گشنیز ، یونجه ، شبدر ، سیب درختی ، آلو ، هلو ، شلیل ، گردو ، چوب درختان بید و صنوبر است. رستنی ها شامل گیاهان صنعتی ، خاکشیر ، گل گاوزبان ، کاسنی و گون که کاربردهای دارویی و صنعتی دارندو پوشش گیاهی برای چرای دام را شامل می شود . جانوران و پرندگان آن شغال ، گرگ ، روباه ، خرگوش و کبک است.

امکانات دارای برق ، دبستان ، مدارس راهنمایی و دبیرستان برای دختران و پسران ، 21 باب مغازه ، 7 کارگاه جوشکاری ، خانه بهداشت ، درمانگاه ، فاطمیه ، حمام ، مخابرات ، پست ، شرکت تعاونی روستایی ، بانک صادرات ، شورای ده ، خانه همیاری ، دهداری ، پایگاه مقاومت بسیج ، 2 کارگاه موزاییک سازی ، 2 آسیاب ، 15 مرغداری ، 1 کارگاه تولید دانه مرغ و کارگاه های تولید تیرچه و بلوک را شامل می گردد.

بر اساس تازه ترین سرشماری در سال 1385 ، کل جمعیت روستای شعبان 1756 نفر است که از این تعداد 872 نفر مرد و 884 نفر را زنان تشکیل می دهند . کل جمعیت با سواد روستا 1289 نفر می باشد که از این تعداد تعداد 700 نفر را مرد و 589 نفر را زنان به خو اختصاص داده اند . هم چنین تعداد 358 نفر بیسواد که 115 نفر آنان را مردان و 243 نفر را زنان تشکیل می دهند.

آنچه جالب و قابل توجه می باشد نزولی بودن نرخ رشد جمعیت و توسعه چه کمی و چه کیفی طی دوره زمانی 1385-1375 است که ناشی از عدم توجه به توسعه روستایی و نرخ بالای مهاجرت برای کار و تحصیلات است که امکانات جذاب وبهتر مناطق مهاجرپذیر موجب عدم برگشتن این نیروها به موطن خود و در نتیجه عقب ماندگی و عدم توسعه و محرومیت منطقه شده است.

منابع :

1) برگرفته از سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح ، فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور ج.ا.ا ، استان همدان ، جلد 47 ، صفحه 26، 1376.

2) آمار مربوط به سال 1385 ،برگرفته از بانک جامع اطلاعات روستاهای کشور ، وابسته به وزارت کشور ، سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور،  www.vil.ir.
برچسب‌ها: روستای شعبان نهاوند


معرفی روستایی تکه برای مردم ایران وجهان

دسته بندی : قهرمانان فرهنگی -ورزشی و علمی نهاوند


 روستای تکه واقع در8کیلومتری بخش مرکزی نهاوند به سمت جاده بروجرد میباشد این روستا دارای 800نفر جمعیت که حلقه اتصال چندین روستا می باشد  شغل اصلی مردم روستا باغداریکشاورزی ومشاغل دولتی وخدماتی می باشد اقای میرحیدر سهرابی  عضو شورای هیات مذهبی شهرستان نهاوند وریس شورای اسلامی روستای تکه که از سال 1362 تاکنون سابقه خدمت در این روستا را دارد تکه را اینگونه برای خوانندگان فریاد نهاوند معرفی می کند روستای تکه در زبان لری به معنای ته اب می باشد چون در اخر نهر اب روستای بالا دست بیان قرار گرفته است البته در فرهنگ لغت دهخدا بنام روستای در حال رشد وتکوین است به گفته اقای سهرابی واهالی روستا قبل از انقلاب در گود برداری از حمام خزینه ای این روستا خمره ای بسیار بزرگ پیدا شد که گویا جای ذخیره مواد خوراکی گذشتگان بوده است که توسط کدخدای وقت وانجمن روستا تحویل میراث فرهنگی شد ودیگر خبری از ان نشد همچنین   چندین درخت کهن سال توت در پایین روستا حکایت از تاریخ کهن روستا می باشد اما روستای تکه به دلیل وقوع چندین زلزله سخت تخریب شده است که اخرین بار ان در سال 1336 اتفاق افتاد وروستا 90درصد تخریب شد که توسط شیر خورشید سرخ ان زمان وتعدادی از خیرین خانه های معروف به شیر وخورشیدی با خشت وگل به تعداد 20واحد 400متری به همراه یک باب مدرسه ابتدایی 3کلاسه ساخته شد در این سال جمعیت روستا کمتر از 200نفر بود همچنین در سال 1338 اولی حمام در روستا ساخته شد و50 نفر از روستای مگسان بروجرد به این روستا مهاجرت کردند در دهه 1320 بارها روستا مورد غارت یاقی ها   ونیروهای اجنبی روسی قرار گرفت  مردم روستای تکه به همراه  فرمانده هنگ زاندارمری وقت نهاوند  سروان  مجیدی  معروف به سلطان  با تعدادی   سربازواهالی روستاهای همجوار غارتگران واشرار را منطقه ای در مابین مرز استان لرستان ونهاوند معروف به چال خاه  تحت تعقیب قرار می دهند ووسایل سرقتی مردم و تنها گروگان راکه شخصی بنام ابراهیم سهرابی فرزند کد خدای روستا را نجات دادند ولی متا سفانه سروان مجیدی به دست اشرار کشته شد واهالی روستا او را که فرماندهی خوب ومردمی بود شهید میدانند وبرای او مراسم یاد بودی گرفتند در سال 1342 مانند سایر نقاط کشور طرح اصلاحات ارضی در روستای تکه اجراع  بعدها توسط مهندسین امریکا یی ومالک روستا جواد ظفری  ومهندسین ایرانی بزرگترین باغ زیبای استان همدان به مساحت 40 هزار متر مربع باانواع درختان میوه به سبک علمی در تکه احداث شدهمچنین درسال 1343شرکت تعاونی خیام تکه با30سهام200 تومانی به ارزش 6000تومان توسط سازمان تعاون روستایی اغاز به فعالیت کرد اقای سهرابی می گوید روستای ما قبل از انقلاب   دارای جاده ای خاکی فاقد اب بهداشتی سالم مخابرات برق ودهها امکانات دیگر بود ولی به لطف خداوانقلاب ورشادتهای سردار شهید حیدرسهرابی ورزشکارشهید الامراد نادری وبسیجی شهید علی پیرزادی ودهها رزمنده جانباز وازاده وجوانان تحصیل کرده وهمت مردم ومسئولین خدمتگزار تمامی امکانات مانند آب شرب بهداشتی برق گاز تلفن پست بانک جاده اسفالته نانوایی  کتابخانه پایگاه بسیج   مسجد  زینبیه  زمین فوتبال مدرسه راهنمایی وابتدایی خانه بهداشت زمین های یکپارچه کشاورزی وکانال بتونی اب کشاورزی  وهمچونین در دولت نهم ودهم حدود 140 واحد مسکونی مقاوم سازی شده اند ریس شورای اسلامی روستای تکه می گوید خواسته مردم وجوانان از دولت ومسئولان کمک به ساخت خانه عالم احداث سالن ورزشی چند منظوره با توجه به جوانان ملی پوش دوومیدانی مانند اقایان کرم سهرابی ومسعود سهرابی  رضا سهرابی  محسن پیرزادی جواد سهرابی امیر محمد سهرابی وکشتی گیرانی مانند ایمان احسانی فرهاد زرینی وتیم فوتسال وفوتبال شهدای تکه که چندین قهرمانی شهرستان ومنطقه رادر کارنامه خود داردکه نیازمند حمایت مسولان می باشد اقای سهرابی در پایان  گفت حضور جوانان تحصیل کرده این روستا در عرصه های مدیریتی وبخصوص فرهنگی واطلاع رسانی شهرستانی استانی وکشوری وبین المللی ورزشی وگرایش به تحصیلات دانشگاهی  وبرپایی بزرگترین نمایشگاه نمونک گلی غرب کشور در ایام محرم  ساخت بیش از 4فیلم مستند 30 دقیقه ای وپخش از شبکه های سراسری در مورد فعالیت ورشادتهای مردم فقط گوشه ای از اقدامات انجام شده است وجادارد از بزرگان اهالی وجوانان تشکر کنم لازم به یاد اوریست اطلاعات جمع اوری شده توسط اعضای شورا وبزرگان وجوانان بوده است.

برچسب‌ها: معرفی روستایی تکه برای مردم ایران وجهان


معرفی روستای ورازانه نهاوند

دسته بندی : قهرمانان فرهنگی -ورزشی و علمی نهاوند


روستای ورازانه، در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان نهاوند قرار دارد. با توجه به شواهد موجود و مطالب موجود در کتاب های تاریخی و همچنین مطالعه و تحقیق کاوشگران تپه باستانی گیان، نشان از آن دارد که این روستا ، بالغ بر ۵ هزار سال قدمت دارد. این روستا حدود ۱۲۰۰ نفر جمعیت و ۲۷۰ خانوار دارد. روستایی شهید پرور است و می توان گفت که اولین شهدای شهرستان نهاوند از فرزندان برومند این روستا بوده است از جمله شهید صمد سوری که قبل از انقلاب در جریان حرکت های ضد شاهنشاهی، به شهادت رسید و این روستا در طول جنگ تحمیلی هم شهدایی تقدیم انقلاب کرده است ،شهید عسگر جهانیان، شهید حمید بابایی، شهید علی حسین سیاه پوش و…

با رئیس شورای اسلامی روستا، بهروز سیاوشی به گفتگو نشستیم تا در مورد روستای تاریخی شان برایمان بگویند.ایشان می گوید:شغل اکثر اهالی روستا کشاورزی و دامداری است و محصولات کشاورزی شان شامل گندم،کلزا و محصولات باغی می باشد.

سیاوشی در مورد رفت و آمد اهالی روستا می گوید که اهالی هم از وسایل نقلیه شخصی استفاده می کنند و هم اینکه مینی بوس هایی مخصوص روستا وجود دارد که رفت و آمد را سهولت می بخشد و افرادی که وسیله شخصی ندارند ، برای رفت و آمد به شهر دچار مشکل نمی شوند. وی در ادامه می گوید که بحمدلله روستای ورازانه از امکاناتی چون آب،برق،گاز،تلفن برخوردار است،خانه بهداشت دارد،اما متاسفانه پزشک ساکن در روستا ندارد. روستا، مدرسه ابتدایی و راهنمایی پسرانه دارد و نبود مدرسه راهنمایی و دبیرستان دخترانه، مشکلاتی برای دختران روستا ، ایجاد کرده است که برای ادامه تحصیل باید به شهر بروند که این رفت وآمد ها مخصوصا برای دختران مشکلات خاص خود را دربر دارد و امیدوارند که هرچه سریعتر این مشکل مهم با عنایت مسئولان حل شود.

طرح هادی روستا ، به کندی پیش می رود، کشاورزان جهت کانال کشی جوی هایشان در مضیقه هستند و به حمایت دولت نیاز دارند.

او مهمترین، نیاز جوانان روستا را داشتن یک مجموعه ورزشی، می داند که متاسفانه روستایشان فاقد چنین مجموعه ای است.جوانان روستا از نظر امکانات تفریحی در مضیقه اند و بنیه مالی خوبی جهت راه اندازی کار ندارند.

رئیس شورای اسلامی ورازانه، در ادامه خاطر نشان می شود که با فعالیت شورا و دهیاری ، قسمتی از روستا آسفالت و جدول کشی شده است. و استعداد جوانان روستا را در زمینه تحصیل فوق العاده می داند و می گوید که هر ساله سهم بسزایی از قبولی در درجات علمی را روستای ورازانه داشته و دارد.

وی در خاتمه می گوید: با توجه به طبیعت بکر روستا و سراب موجود در روستا، با حمایت دولت، می توان مراکز تفریحی و توریستی جالبی در روستا بنا نهاد و با توجه به تولید محصولات باغی با کیفیت و کمیت بالا در صورت حمایت دولت، این روستا می تواند یکی از قطب های مهم تولید میوه مرغوب، در استان باشد.برچسب‌ها: معرفی روستای ورازانه نهاوند, علی سهرابی


معرفی روستای کوهانی نهاوند

دسته بندی : قهرمانان فرهنگی -ورزشی و علمی نهاوند


معرفی روستای کوهانی


کوهانی روستای کوهانی در جنوب شهرستان نهاوند قرار گرفته است و حدودا چهار کیلومتر با شهرستان فاصله دارد، شهرستان نهاوند و روستاهای وابسته به آن، از قدمت دیرینه ای برخوردار هستند. این روستا جمعیتی بالغ بر سه هزار نفر دارد و حدودا شامل سیصد خانوار می شود. روستای کوهانی ۱۱ شهید دارد به نام های: [...]
روستای کوهانی در جنوب شهرستان نهاوند قرار گرفته است و حدودا چهار کیلومتر با شهرستان فاصله دارد، شهرستان نهاوند و روستاهای وابسته به آن، از قدمت دیرینه ای برخوردار هستند. این روستا جمعیتی بالغ بر سه هزار نفر دارد و حدودا شامل سیصد خانوار می شود.

روستای کوهانی ۱۱ شهید دارد به نام های: شهید عینی بحیرایی، شهید حسن زمانیان، شهید خدابخش بحیرایی، شهید رحم خدا فرجی، شهید محمد حسین متین، شهید عباس خزایی، شهید صمد ظفری، شهید قربان بحیرایی، شهید ابراهیم فریادرس و شهیده الهه سیف.

اکثر اهالی این روستا باغدار هستند. این روستا مقام اول را در سطح شهرستان و روستاهای تابعه آن از لحاظ محصولات باغی  دارد و از جمله محصولات آن می توان به سیب، هلو، گردو، آلو، گلابی، شلیل و دیگر محصولات باغی اشاره کرد.

اهالی این روستا خوشبختانه از نظر رفت و آمد به شهر مشکل چندانی ندارند، به طوری که اکثرا وسیله شخصی دارند،چند دستگاه مینی بوس و سواری هم هست که برای رفت و آمد از آنها استفاده می شود.

پای صحبت” الله یار بحیرایی”، یکی از اعضای شورای اسلامی روستای کوهانی نشستیم، ایشان در مورد امکانات روستا گفتند: خدا را شکر این روستا  از نظر امکانات در سطح بالایی قرار گرفته است و تعدادی از مراکز دولتی شهرستان نظیر: مرکز آموزش فنی و حرفه ای ،دانشگاه آزاد اسلامی، دبیرستان شبانه روزی نمونه دولتی، در این روستا واقع هستند و می توان گفت که اینجا دروازه ورودی نهاوند است که باید بیشتر از اینها مورد عنایت و توجه مسئولین شهرستان قرار بگیرد.

 بحیرایی در اشاره به مشکلات روستا گفتند:  عمده ترین مشکل جوانان این روستا بیکاری است و اشاره کرد که زمین تمام مراکز دولتی که در روستا ساخته شده اند،توسط اهالی، به صورت اهدایی در اختیار نهاد ها و ادارات قرار گرفته است، ولی متاسفانه این مراکز به تعهدات خود عمل نکردند و نسبت به استخدام نیروهای بومی اقدام ننمودند. جوانان این روستا، مکان ورزشی مناسبی ندارند با توجه به اینکه سالهای پیش حدود دو هکتار زمین، جهت ساخت مجموعه ورزشی اهدا شد، که با گذشت چند سال حدود ۱۰ درصد پیشرفت کاری داشته است.

 الله یار بحیرایی در ادامه گفت: این روستا خانه بهداشت ، درمانگاه و پزشک عمومی هم دارد. همچنین دارای مدارس ابتدایی،راهنمایی و دبیرستان می باشد اما ساختمان مدرسه ابتدایی وضعیت مناسبی ندارد و بیش از حد فرسوده شده است و امیدواریم که جهت رفع این مشکل همکاری لازم به عمل آید. امتیاز گاز کشی اولین روستای استان همدان، به روستای کوهانی تعلق گرفت و اینها به خاطر زحمات اعضای شورای اسلامی در دوره اول می باشد. جا دارد که از آقای شهرام بحیرایی تشکر کنم که برای پیشرفت این روستا زحمات زیادی کشیدند و این شورا به عنوان شورای نمونه استانی معرفی شد. تلفن هم در روستا داریم.

ایشان افزود:  طرح بهسازی در این روستا از سالهای پیش شروع شده و هم اکنون حدود ۹۰ درصد از بافت قدیمی روستا، آسفالت و جدول کشی شده است و جاده روستا تا شهر هم آسفالته است.

ایشان در مورد وضعیت پیشرفت تحصیلی در روستا خاطر نشان کردند که این روستا دارای مردمی با فرهنگ می باشد و اکثر فرزندان این روستا به درجات عالی تحصیلی رسیده اند به طوری که تعداد قابل توجهی از آنان دارای مدرک پزشکی و …. می باشند که در جامعه پزشکی و دانشگاهی سهم بسزایی دارند. امیدواریم که در همه مراحل زندگی شان باعث افتخار و سربلندی روستای عزیزمان باشند.برچسب‌ها: معرفی روستای کوهانی نهاوند, معرفی روستا


معرفی روستای زرامین علیا

دسته بندی : قهرمانان فرهنگی -ورزشی و علمی نهاوندپنجشنبه، ۴ خرداد ۱۳۹۱ ساعت: ۴:۱۴ ب.ظ
zaramin این روستا در 7 کیلومتری جنوب نهاوند قرار دارد و جزء کهن ترین روستاهای نهاوند است و ...
این روستا در  ۷ کیلومتری جنوب نهاوند قرار دارد و جزء کهن ترین روستاهای نهاوند است و قدمتی حدود ۵۰۰ سال دارد. جمعیت این روستا حدود ۲ هزار نفر است و ۱۶۰ خانوار دارد.

زرامین علیا از روستاهای شهید پرور نهاوند است و شهیدانی چون: علی کاشانی،رضا مالمیر،احمد مومیوند،سبزمراد سپه پور،حسن موسوی،جهانبخش خسروی در این روستا  متولد و پرورش یافته اند.

این روستا یکی از سرسبزترین و خوش آب و هوا ترین روستاهای نهاوند است و با توجه به موقعیت مکانی ای که دارد، شغل اکثر اهالی روستا کشاورزی و دامداری است. و عده ای هم به کارگری مشغولند.

عمده ترین محصولات کشاورزی روستا شامل: سیب درختی،گندم،جو و غیره می باشد.

اعضای شورای اسلامی روستای زرامین علیا آقایان:علی موسوی،محمد حسن مومیوند،رحیم مومیوند و هدایت مومیوند در مورد روستایشان و مشکلاتی که دارد با ما به صحبت نشستند.

یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که این روستا متاسفانه وسیله نقلیه عمومی  ویژه خودش ندارد و اهالی مجبورند برای رفت و آمد هایشان سر جاده بروند و از وسایل نقلیه روستاهای مجاور استفاده کنند. این روستا از لحاظ فرهنگی-اجتماعی روستای نمونه ای است و جوانان تحصیلکرده فراوانی دارد ولی متاسفانه امکانات تحصیلی،ورزشی،فرهنگی مناسب را ندارد و اهالی مجبورند از امکانات روستاهای مجاور استفاده کنند. خوشبختانه روستا از امکاناتی نظیر آب،برق،گاز،تلفن و سیستم لوله کشی آب بهره مند است.

هدایت مومیوند یکی از اعضای شورا ، در مورد تک تک مشکلات روستایشان می گوید: در زمینه کشاورزی و دامداری با مشکلاتی از قبیل عدم حمایت برای داشتن سموم نباتی و کودهای شیمیایی، عدم وجود یک چاه عمیق در روستا برای زمان خشکسالی،عدم اجازه به دامداران برای استفاده دامها از مراتع طبیعی اطراف روستا مواجه هستند.

این روستا مدرسه راهنمایی ندارد. و مدارس موجود هم مناسب تحصیل نیستند.

مومیوند از عدم جدول کشی معابر و کوچه ها خبر داد و گفت که با وجود جمعیتی حدود ۲ هزار نفر، متاسفانه روستایشان خانه بهداشت ندارد.

در کنار مشکلاتی که از آنها صحبت شد ، بیکاری جوانان روستا که اغلب تحصیلکرده هم هستند، پر رنگ تر از بقیه مسائل است و همچنین نبود امکاناتی نظیر یک سالن ورزشی و یا یک زمین فوتبال، از دیگر خواسته های آنان است. مسئله ازدواج جوانان روستا، که مستقیما به شغل آنها ارتباط دارد هم از مشکلات نسل جوان زرامین علیاست ،  همچنین امکانات فرهنگی خاصی برای جوانان روستا وجود ندارد.

اعضای شورای اسلامی روستا از مسئولین میخواهند که به روستای آنها بروند و از نزدیک مشکلاتشان را ببینند و برای حل آنها تدبیری بیندیشند.


برچسب‌ها: معرفی روستای زرامین علیا, معرفی روستاهای نهاوند


مستند"حرفي از نام تو "از شبكه دوم سيما پخش مي‌شود

دسته بندی : فرهنگی -هنری -سینما -تئاتر و تلویزیون نهاوند


مستند"حرفي از نام تو "از شبكه دوم سيما پخش مي‌شود

خبرگزاري فارس: كارگردان شبكه دوم سيما گفت: فيلم مستند" حرفي از نام تو" با موضوع شهيد طالبيان به زودي از شبكه دوم سيما پخش مي‌شود.

ايمان گودرزي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نهاوند اظهار داشت: كار توليد فيلم مستند حرفي از نام تو با موضوع جاويد‌الاثر حاج‌محمد طالبيان اسفند ماه سال گذشته آغاز شد و در بيستم خرداد ماه امسال به پايان رسيد و به زودي از شبكه دوم سيما پخش مي‌شود. وي افزود: شهيد جاويدالاثر حاج‌محمد طالبيان، معلم و پدر معنوي گروه انقلابي ابوذر نهاوند و يكي از مبارزان قبل از انقلاب و مربيان موفق بعد از انقلاب بوده كه در يكي از عمليات دوران دفاع مقدس جاويدالاثر شد و تاكنون كسي از وي خبر ندارد و بر همين اساس كار توليد اين فيلم مستند استاني روايي را آغاز كرديم. كارگردان اين فيلم مستند ابراز داشت: تهيه‌كننده اين برنامه امير خورشيدي‌فر بود و گوينده متن نيز حميدرضا مقامي، گوينده راديو جوان است و بيش از 10 نفر در اين فيلم مستند 30 دقيقه‌اي ايفاي نقش و يا در مورد شخصيت اين معلم مبارز و انقلابي صحبت مي‌كنند. وي گفت: سكانس‌هاي اين فيلم در نهاوند و تهران ضبط شده كه شامل صحنه دستگيري ايشان، حضور وي در كلاس درس و تشويق جوانان به مبارزه بر ضد شاه، مطالعه او در كتابخانه شخصي‌اش در نهاوند و چند صحنه ديگر كه همگي حال و روز وي را قبل و بعد از انقلاب روايت مي‌كند. گودرزي ابراز داشت: شهيد حاج‌محمد طالبيان داراي مدارج بالاي علمي بود و در دوران رژيم ستمشاهي چند سالي در زندان رژيم شاه بود و بعد از انقلاب داراي پست‌هاي مديريتي زيادي در نهاوند بود كه خدمت به مردم را وظيفه خود مي‌دانست. وي در پايان با بيان اينكه زندگي شهيد طالبيان براي نخستين بار است كه در شبكه سراسري به نمايش درمي‌آيد، خاطرنشان كرد: مطالعه زندگي اين شهيد براي جوانان مي‌تواند سراسر درس و اميد مقابله با تهاجم فرهنگي دشمن باشد.


برچسب‌ها: مستند, حرفي از نام تو, از شبكه دوم سيما پخش مي‌شود


رضايت مردم از پخش مستند ابوذران نهاوند

دسته بندی : مذهبی -دینی تبلیغات اسلامی-اوقاف وخیریه نهاوند


امام جمعه نهاوند عنوان كرد:
رضايت مردم از پخش مستند ابوذران نهاوند

خبرگزاري فارس: امام جمعه نهاوند گفت: پخش مستند ابوذران نهاوند از شبكه اول سيما موجب رضايت مردم شده است.

خبرگزاری فارس: رضايت مردم از پخش مستند ابوذران نهاوند

حجت‌الاسلام والمسلمين عباسعلي مغيثي در گفتگو با خبرنگار فارس در نهاوند اظهار داشت: پخش فيلم مستند فرياد ابوذران از شبكه اول سيما كه در دو قسمت 30 دقيقه‌اي در شب‌هاي 30 بهمن و يكم اسفند پخش شد موجب رضايت و خوشحالي مردم نهاوند شد. وي افزود: اين گونه اقدامات صدا و سيما موجب رضايت مردم و علاقه‌مندي آن‌ها به برنامه‌هاي شبكه‌هاي مختلف تلويزيوني مي‌شود. امام جمعه نهاوند گفت: قبل از پخش اين فيلم مستند از طريق ستاد نماز جمعه و با زيرنويسي تلويزيون به مردم اطلاع‌رساني شده بود و مردم در تماس‌هاي خود و مراجعه اعلام رضايت كردند. وي اضافه كرد: شهرستان نهاوند شهري تاريخي و مذهبي است و شبكه‌هاي مختلف سراسري مي‌توانند توانمندي‌هاي مذهبي، ورزشي، فرهنگي و گردشگري اين شهر را براي مخاطبان سراسر كشور به تصوير بكشند. مسئول امور هماهنگي خانواده‌هاي شهداي گروه ابوذر نيز در اين خصوص ضمن تشكر از خبرنگاران رسانه‌هاي گروهي و به خصوص مديريت شبكه اول سيما و گروه مستند و حماسه‌ دفاع مقدس شبكه اول مراتب تقدير و تشكر خانواده‌هاي ابوذر را اعلام كرد و عنوان داشت: در 30 سال گذشته هيچ گروه تلويزيوني به اين زيبايي به حوادث انقلاب و به خصوص سرگذشت شهداي گروه ابوذر نپرداخته است. رضا سيف خاطرنشان كرد: شبكه اول سيما در دو برنامه 30 دقيقه‌اي به خوبي نهاوند را به سراسر ايران و جهان معرفي كرد. وي گفت: مردم در تماس‌هاي مختلفي خواهان تقدير از اين گونه اقدامات صدا و سيما شدند. فيلم مستند فرياد ابوذران توسط گروه حماسه و دفاع مقدس شبكه اول سيما و به كارگرداني ايمان گودرزي و تهيه‌كنندگي امير خورشيدي‌فر در دو قسمت 30 دقيقه‌اي تهيه و پخش شد. اين گروه همچنين قرار است در نيمه اول اسفند زندگي شهيدطالبيان و نادري را به تصوير بكشند.


برچسب‌ها: رضايت مردم از پخش مستند ابوذران نهاوند, نهاوندی علی سهرابی


شهیدنهاوندی که هم‌سلولی رهبر انقلاب بود

دسته بندی : مفاخر علمی فرهنگی وتاریخی نهاوند


 
 
ماه‌هاست که همدان در تدارک برگزاری نخستین یادواره شهدای فرهنگی کشور است؛ یادواره‌ای که قرار است ۲۳ آذر به یاد و نام چهار هزار و نهصد معلم شهید به ویژه شهید حاج محمد طالبیان برگزار شود.
در بزرگی و بلندمرتبگی شهید طالبیان، همین بس که مقام معظم رهبری در سال ۹۰ او را شهید نمونه کشوری معرفی و سال ۸۹ نیز در دیدار با برگزارکنندگان کنگره شهدای استان همدان، از شهید طالبیان به نیکی یاد کرده و گفتند که در دوران مبارزات انقلابی و اسارت در زندان‌های ساواک با این شهید بزرگوار آشنا شده‌اند.

به گزارش «تابناک»، رهبر معظم انقلاب در این دیدار خاطرنشان کردند: باید یاد این مرد زحمتکش و مبارز واقعی را که ما می‌شناختیم، گرامی بداریم.

برگزاری این یادواره، بهانه‌ای شد تا نگاهی اجمالی به زندگی بزرگ معلم جاویدالاثر نهاوندی داشته باشیم؛ هرچند واژه‌ها و کلمات از بیان بزرگی ایثار و فداکاری او ناتوان است.

شهید طالبیان هفتم دی ۱۳۱۶ در شهرستان نهاوند دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را تا دوره دبیرستان در زادگاهش گذراند و با شرکت در آزمون سراسری در دانشگاه اصفهان پذیرفته شد.

با قرآن و مفاهیم دینی و معارف الهی انس داشت و با وجود مشکلات و عقب‌ماندگی‌های موجود در دوران پهلوی به تحصیل دانش پرداخت و با موفقیت کامل مدرک کار‌شناسی گرفت. این در حالی بود که در آن دوران، افرادی که در شهرهایی چون نهاوند تحصیلات عالی داشتند، بسیار کم بود و بیشتر مردم به دلیل مشکلات اقتصادی، توان پرداختن به درس را نداشتند.


وی در سال ۱۳۴۹ از اصفهان به زادگاهش بازگشت و در دبیرستان کورش (سابق) تدریس فقه را بر عهده گرفت. همزمان با تدریس با راه‌اندازی انجمن ضدبهائیت به مقابله با افکار التقاطی بهائیان ـ که با حمایت‌های حکومت شاه انجام می‌شد ـ پرداخت و همین کار موجب شد تا ساواک، مدت‌های بسیاری او را زیر نظر گیرد، ولی به دلیل زیرکی این شهید بزرگوار، موفقیت چندانی به دست نیاوردند.

محمد طالبیان مدتی بعد با گسترش فعالیت‌های انقلابی خود به گروه انقلابی «ابوذر» که از مبارزان بزرگی تشکیل شده بود، پیوست و کارهای بسیاری ضد حکومت شاه انجام داد.

مدتی بعد، شماری از همرزمان محمد دستگیر شده و شش نفر از نزدیک‌ترین دوستانش را اعدام کردند. او کسی نبود که با این مشکلات، دست از مبارزات خود بردارد. سال ۱۳۵۲ به ‌دست نیروهای امنیتی شاه دستگیر و پس از تحمل شش ماه شکنجه به پانزده سال زندان محکوم شد.

با سرنگونی حکومت شاه و پیروزی انقلاب اسلامی از زندان آزاد شد و مسئولیت‌های متعددی در آموزش و پرورش، وزارت کشور و سازمان‌های دیگر بر عهده گرفت.
پس از آغاز جنگ تحمیلی، بی‌هیچ تردیدی از مسئولیت خود استعفا داده و راهی جبهه شد تا با دشمن مقابله کند. در جبهه‌های جنگ و مناطق عملیات عاشقانه حضور یافت و تا آخرین روزهای جنگ با وجود سن بالا با پذیرش مسئولیت‌، مبارزه‌ای را که از سال‌ها قبل ضد کفر آغاز کرده بود، ادامه داد.

جنگ پایان یافته بود و محمد طالبیان ناراحت از اینکه پس از سال‌ها مبارزه و شکنجه، توفیق شهادت را ندارد.

سال ۱۳۷۰سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصمیم گرفت به پایگاه منافقان کوردل در منطقه عمومی خانقین حمله کرده و با نابودی این پایگاه، ضدانقلابیون مستقر در آن را به هلاکت رسانده یا متواری سازد تا مردم ساکن در مناطق مرزی از شرارت‌های آن‌ها در امان باشند. محمدطالبیان با پافشاری فراوان توانست با نیروهای انجام‌دهنده این عملیات همراه شود و در حین انجام این عملیات در دوازدهم فروردین ۱۳۷۰ به دست منافقان به شهادت رسید.

در بخشی از وصیت‌نامه این شهید بزرگوار آمده است:

«... و ما در زمان غیبت باید با خودسازى و به کار بردن دستورات دین، زمینه‌ساز قیام آن امام معصوم (ع) باشیم. از ابتداى خلقت انسان، جنگ بین حق و باطل وجود داشته و زمانى دشمن خارجى بوده و زمانى دشمن درونى و خانگى و جنگ عقل با شهوت و شیطان و مظاهر شیطانى و نفس اماره و جنگ خلاصه، همیشه با بشریت همراه است و پیروزى عقل بر نفس اماره،‌‌ همان جهاد اکبر است و پیروزى در این جهاد، احتیاج به ممارست و تمرین در جهاد اصغر و شرکت در جبهه دارد.

جنگ ما جنگ عقیده و مهم‌تر از جنگ براى سرزمین است و چون اکنون جنگ ما جنگ عقیده است؛. استکبار جهانى به طور وسیع براى شکست ما سرمایه گذارى کرده و در این جنگ، شخص آسان از امکانات مالى گذشته و حتى از جان و فرزندانش می‌گذرد و استکبار جهانى ان‌ شاءا... با شکست قطعى روبرو خواهد شد. اکنون جنگ ما با عراق، جنگ دو ملت نیست بلکه جنگ بین اسلام و استکبار جهانى است که با پیروزى در این جنگ نه تنها عراق را از دست کفر صدامى نجات مى‌دهیم بلکه استکبار شرق و غرب به خصوص شیطان بزرگ ان شاءالله شکست خواهد خورد و شر اینان را از سر مستضعفین جهان کوتاه خواهیم کرد».

در پایان یادآور می‌‌شویم که مردم استان همدان در دوران دفاع مقدس، بیش از هشت هزار شهید تقدیم انقلاب کردند که از این بین ۲۰۹ نفر، شهدای فرهنگی هستند. 

برچسب‌ها: شهیدنهاوندی که هم‌سلولی رهبر انقلاب بود, نهاوند شهید طالبیان


مستند' شهر من نهاوند 'پرده برداری شد.

دسته بندی : فرهنگی -هنری -سینما -تئاتر و تلویزیون نهاوند


 

فیلم مستند 'شهر من نهاوند ' روز یكشنبه با حضور جمعی از مسوولان شهرستان نهاوند پرده برداری شد. به گزارش ایرنا رییس پایگاه میراث فرهنگی نهاوند در این آیین گفت: شهرستان نهاوند از قابلیت های گردشگری و همچنین موقعیت تاریخی و آثار باستانی ویژه ای برخوردار است لذا برای معرفی این قابلیت ها تهیه این فیلم در دستور كار اداره میراث فرهنگی قرار گرفت. 'علی جعفری' افزود: دراین فیلم كه برای تهیه آن شش ماه وقت صرف شده و بر اساس مستندات تاریخی تهیه شده موقعیت تاریخی و باستانی و همچنین قابلیت های گردشگری شهرستان به تصویر كشیده شده است . وی افزود: یكی از عمده ترین بخشهای فیلم معرفی تپه تاریخی گیان است كه یكی از قدیمی ترین مراكز تمدن و مدنیت است و هم اكنون به عنوان منطقه حفاظت شده در آمده است. در این آیین از 'علیرضا كیانی' كارگردان و تهیه كننده ،‌'مهدی گودرزی' فیلمبردار و' اكبر رئیسی' عكاس این مستند تقدیر شد.


برچسب‌ها: مستند, شهر من نهاوند, پرده برداری شد, مستندنهاوندپرده برداری


فیلم مستند نخستین «دادستان انقلاب» ساخته می‌شود.

دسته بندی : فرهنگی -هنری -سینما -تئاتر و تلویزیون نهاوند


پیرامون زندگی شهيد آيت‌الله قدوسي نخستين دادستان انقلاب ؛
فیلم مستند نخستین «دادستان انقلاب» ساخته می‌شود.

نهاوند نیوز : زندگی اولین دادستان انقلاب برای تلویزیون مستند شد
فیلم مستند نخستین «دادستان انقلاب» ساخته می‌شود.


به گزارش نهاوند نیوز به نقل از ایسنا ، ایمان گودرزی گفت : شهید آیت‌الله قدوسی نخستین دادستان انقلاب است که اصالتا اهل شهرستان نهاوند است و مدرسه حقانی را در تهران تاسیس کرد.

وی اظهار کرد: او یکی از یاران صدیق حضرت امام(ره) بود که به حکم ایشان به عنوان نخستین دادستان انقلاب معرفی شد که متاسفانه به همراه سرتیپ وحید دستجردی به دست منافقین کوردل در یک اقدام تروریستی به شهادت رسید.

گودرزی تصریح کرد: زندگی این شهید بزرگوار پر از پند، اندرز و حکایت است که برای نسل جوان عبرت‌آموز خواهد شد، به همین منظور پس از تحقیقات فراوان فیلم مستند زندگی این شهید به مدت ۳۰ دقیقه و به صورت مستند بازسازی و روایی در نهاوند و تهران تصویربرداری و برای پخش از شبکه اول سیما آماده می شود.

وی عنوان کرد: در حال حاضر منزل شخصی شهید قدوسی در نهاوند تبدیل به موزه و دفتر میراث فرهنگی این شهرستان شده است و ما می‌توانیم قسمت‌های از دوران جوانی این شهید را در منزلش در نهاوند تصویربرداری


برچسب‌ها: فیلم مستند نخستین «دادستان انقلاب» ساخته می‌شود, نهاوندی


فيلم مستند انقلاب در نهاوند آماده نمايش مي‌شود

دسته بندی : فرهنگی -هنری -سینما -تئاتر و تلویزیون نهاوند


به زودي؛
فيلم مستند انقلاب در نهاوند آماده نمايش مي‌شود

خبرگزاري فارس: فرماندار شهرستان نهاوند گفت: فيلم مستند انقلاب به زودي در نهاوند آماده نمايش مي‌شود.

خبرگزاری فارس: فيلم مستند انقلاب در نهاوند آماده نمايش مي‌شود

عبدالسعيد حقيقي در گفتگو با خبرنگار فارس در نهاوند اظهار داشت: با گذشت بيش از سه دهه از انقلاب اسلامي براي نخستين بار فيلم مستندي از حوادث انقلاب اسلامي در شهرستان نهاوند تهيه شده است كه به زودي آماده نمايش مي‌شود. وي بيان داشت: تهيه‌كننده و كارگردان اين فيلم مستند علي سهرابي يكي از هنرمندان نهاوندي است كه تهيه‌كنندگي و كارگرداني فيلم‌هاي مستندي همچون نهاوند بهشت گمشده ايران، قهرمان روستايي، اعتياد در نهاوند، فرهنگ عاشورا و اصلاح الگوي مصرف و ده‌ها فيلم مستند را در كارنامه خود دارد كه براي بسياري از آن‌ها جوايز و لوح تقدير دريافت كرده است. فرماندار نهاوند افزود: وي كه با زحمات فراواني از سال گذشته به جمع‌آوري مستنداتي از حوادث انقلاب در نهاوند پرداخته است كه اين فيلم مستند شامل آيتم‌هاي مانند فيلم مستند راهپيمايي مردم نهاوند قبل از انقلاب، عكس‌هاي راهپيمايي مردم و شهداي انقلاب و اخبار نشريات كيهان و اطلاعات در مورد حوادث دوران انقلاب در نهاوند است كه اين كارگردان خوش‌ذوق و جوان نهاوندي براي تهيه اين عكس‌ها و روزنامه‌ها چند بار به تهران سفر كرده است. وي اضافه كرد: اين فيلم با همكاري فرمانداري تهيه شده و براي نخستين بار است كه مردم نهاوند در مورد حوادث انقلاب در شهر خود آشنا مي‌شوند. حقيقي ادامه داد: هدف از تهيه اين فيلم آشنايي نسل جوان و آگاهي دادن به آن‌ها در مورد شرايط آن دوران است كه حال و هواي انقلاب را براي جوانان آن دوران تازه مي‌كند. وي ابراز داشت: همچنين توسط نسخه‌اي از اين فيلم در اختيار مركز آرشيو صدا و سيماي همدان قرار گرفت كه در ايام دهه فجر از شبكه‌هاي سيما پخش شود. فرماندار نهاوند گفت: شهرستان نهاوند براي نخستين بار مجسمه شاه را به زير كشيد و گروه انقلابي ابوذر به عنوان نخستين گروه انقلابي مبارز در غرب كشور كه توسط جلادان شاه اعدام شدند از افتخارات اين مردم هستند. انتهاي پيام/ج30.


برچسب‌ها: فيلم مستند انقلاب در نهاوند آماده نمايش مي‌شود, علی سهرابی کارگردان, نهاوندی


زندگينامه پدران معنوي گروه ابوذر نهاوند جلوي دوربين مي‌روند

دسته بندی : فرهنگی -هنری -سینما -تئاتر و تلویزیون نهاوند


كارگردان گروه حماسه دفاع مقدس شبكه يك:
زندگينامه پدران معنوي گروه ابوذر نهاوند جلوي دوربين مي‌روند

خبرگزاري فارس: كارگردان گروه حماسه دفاع مقدس شبكه يك گفت: مستندسازان شبكه يك زندگينامه سردار شهيد حيدر سهرابي و حاج محمد طالبيان (پدران معنوي گروه ابوذر نهاوند) را جلوي دوربين مي‌برند.

خبرگزاری فارس: زندگينامه پدران معنوي گروه ابوذر نهاوند جلوي دوربين مي‌روند

ايمان گودرزي در گفتگو با خبرنگار فارس در نهاوند اظهار داشت: مستندسازان شبكه يك زندگينامه سردار شهيد حيدر سهرابي و حاج محمد طالبيان را جلوي دوربين مي‌برند. وي افزود: كار اصلي گروه‌ حماسه و دفاع مقدس توليد برنامه‌هايي در خصوص زندگي شهداي شاخص براي نسل جوان است. كارگردان گروه حماسه دفاع مقدس شبكه يك افزود: سردار شهيد حيدر سهرابي و شهيد حاج محمد طالبيان پدر معنوي گروه ابوذر نهاوند دو تن از شهداي سرافراز شهرستان نهاوند هستند كه در دوران حيات خود حماسه‌اي بزرگ را خلق كردند و بايد زندگي آن‌ها را براي جوانان ايران و نهاوند به تصوير كشيد. وي ابراز داشت: اين مستند در دو قسمت 30 دقيقه‌اي و به سفارش شبكه اول تهيه مي‌شود كه تهيه‌كننده آن امير خورشيدي‌فر و كارگردان آن نيز خودم هستم و كار هماهنگي آن را نيز علي سهرابي خبرنگار فارس در نهاوند انجام مي‌دهد. گودرزي گفت: زندگي سردار شهيد حيدر سهرابي داراي لحظات بسيار زيبايي است كه بخشي از آن در مورد حوادث قبل از انقلاب و بخشي ديگر نيز مأموريت ايشان به مدت 9 ماه با حاج احمد متوسليان در كردستان عراق و عمليات چريكي بر ضد نيروهاي عراقي و بخشي ديگر شامل عمليات‌هاي مختلف و رفتار ايشان با مردم و به خصوص جوانان و نوجوانان و شهادت ايشان در كربلاي 5 در منطقه شلمچه است. وي تصريح كرد: اين زندگينامه شامل زنداني شدن در دوران شاه، حضور ايشان در جبهه و بخش ديگر مسئوليت‌هايي بود كه ايشان داشتند ولي به خاطر رضاي خدا و مردم همه را چشم‌پوشي كردند. سردار شهيد حيدر سهرابي معاون گردان 152 قيس بن مسهر و معاون گردان 159 حضرت ابوالفضل (ع) نهاوند و شهيد طالبيان دبير دبيرستان‌هاي نهاوند و از مبارزان قبل از انقلاب بوده است. انتهاي پيام/ج20:


برچسب‌ها: زندگينامه پدران معنوي گروه ابوذر نهاوند جلوي دوربي, نهاوند طالبیان علی سهرابی


اسامی روستاهای نهاوند

دسته بندی : قهرمانان فرهنگی -ورزشی و علمی نهاوند


به استناد تحقيقات پروفسور رمان گريشمن در تپه گيان ( گيان روستايي در 18 كيلومتري جنوب غربي نهاوند ) در حدود 37 قرن قبل از ميلاد مسيح قومي در اين منطقه زندگي مي‌كرد كه تمدني شبيه تمدن بين‌النهرين داشت و بعدها به دست اقوام ديگر اروپايي و آسيايي از بين رفت . شهر نهاوند مقارن انقراض هخامنشيان در حمله اسكندر مورد تاخت و تاز قرار گرفت، ولي به كمك دژ و باروهاي محكم در امان ماند. سلوكيان نيز به اين شهر حمله كردند و پس از فتح آن مدتي در آنجا اقامت داشتند. در دوره فرمانروايي اشكانيان اوضاع شهر نهاوند به درستي معلوم نيست، ولي در دوره ساسانيان يزگرد سوم دژ محكمي در آن بنا كرد كه تابستان‌ها را در آن به سر مي‌برد . در اين زمان نهاوند از نظر سوق‌الجيشي يكي از نقاط مهم محسوب مي‌شد . در حمله اعراب به ايران سپاهيان اسلام با مقاومت سپاهيان ايران در نهاوند روبه‌رو شدند، كه در نهايت به ظلم و ستم شاهان و پذيرش دين اسلام از سوي ايرانيان سپاه ايران شكست خورد. در زمان ملك‌شاه سلجوقي ، خواجه نظام‌الملك كه براي بازديد از نظاميه بغداد راهي اين شهر بود، بين راه به دست يكي از فداييان اسماعيليه به قتل رسيد. از اين رو گفته مي‌شود كه مقبره او در شهر نهاوند است. در دوره قاجار ، ناصرالدين شاه ضمن بازديد از اين شهر دستور داد تا قلعه نهاوند را كه اثري تاريخي محسوب مي‌شد، خراب و ويران كنند. بدين ترتيب، يافته‌هاي باستان شناختي و منابع مكتوب و موجود تاريخي حاكي از كهن سالي اين خطه از سرزمين ايران و جلوه‌اي ماندگار از تاريخ پرفراز و نشيب آن است. بدون شك انجام اكتشافات باستان‌شناسي و مطالعات بيشتر در زمينه قدمت و تحولات تاريخي منطقه ، زواياي تاريك تاريخ تمدن آن را بيش از پيش روشن خواهد ساخت . در اين منطقه مجموعه شرايط لازم براي جذب جهانگرد و توسعه صنعت جهانگردي در اشكال مختلف آن فراهم است .

 
  شعبان سلگي خزل شرقي  
  راوندعليا سردره ابوالفتح اباد  
  گورجيو سه كران احمداباددارياب  
  كلندرعليا وزمستان احمدابادعليا  
  كوهاني رزيني چقاصراحي  
  تكه قلعه نازي دهنوعبدالملكي  
  راوندسفلي عباس اباد عبدالملكي  
  زمان اباد گنبدكبود بلوط كوه  
  شعبان شهرك قيلاب  
  باغكوه ليلاس تاريك دره بالا  
  جهان اباد گيوكي ده موسي  
  عشوند فارسبان كهريزصلاح الدين  
  قلعه باروداب محمودوند اكبراباد  
  بابارستم ازنهري گرديان  
  تازه ناب سفلي اميراباد شريف اباد  
  تازه ناب محمدباقر ليلي يادگار وسج  
  خيرقلي حبيب اباد بره فراخ  
  چشمه كبود رودباري خم خسرو  
  فيازمان شيراوند فيروزابادسفلي  
  قشلاق بابارستم معتمداباد كنگاوركهنه  
  محمديه سفلي حسين ابادسركان كهريزسليم  
  تازه ناب عليا بالاجوب احمدابادعليا/جمرگه  
  دره ابراهيم تپه علي چشمه ماهي  
  دهنوسفلي جعفراباد چمكبود  
  رضي آباد دولت اباد دره ميرزا  
  خواجه حسيني كمال وند كوتاه دره  
  مراداباد موسي اباد گره چقا  
  اميراباد هادي اباد كهريزجمال  
  بانسره امين اباد برجكي  
  برجك علي اباد تاريكدره پائين  
  تازه ناب وسطي طريق الاسلام تپه يزدان  
  دهنوعليا ده فول حاجي اباد  
  راوندوسطي كفراج دارياب  
  قلعه ذراتي دوچشمه زاپن  
  رودحسن سفلي چولك اصلي زرين باغ  
  رودحسن عليا صادق ابادقپانوري سياه دره عليا  
  محمديه عليا عنبرقنبر شطزل  
  گاماسياب چولك قپانوري دارسيبه  
  الوان كمر سفلي سعدوقاص محموديه  
  گندم اباد وهمان قشلاق نجف  
  الوان كمرعليا ده بوره قشلاق ولي اله  
  بيان طايمه كرته وسج  
  چشمه ميلاب قشلاق دهفول فضل  
  خرابه گوشه سعدوقاص توانه  
  بديع الزمان اكبراباد برزول  
  نثار ده سرخه عسگريه  
  هرسان دهقان ابادچولك چناري  
  ايزاوند فهرومند بندامان  
  باباقاسم ملوسان زرامين سفلي  
  قلعه قباد حسين ابادچولك عسگراباد  
  بشيراباد سياه دره ليلان  
  سهران شادمانه گيل اباد  
  وراينه علمدار اسداباد  
  بديع اباد فيروزابادطايمه درانه  
  سفيدخانه لواشان ولي سيراب  
  گاماسب محمدابادچولك زرامين عليا  
  ميلاب ميانگران سردوران  
  گوشه بديع الزمان   گيان  
  حسين اباد   گيان  
  ده چقايي   ميان اباد  
  ده حيدر   حسين ابادگيان  
  گل حيدر   ظفراباد  
  محموداباد   ورازانه  
  پنبه در   چناران  
  زارع اباد   حاجي ابادكرك  
  سرخ كند   سرخليجه  
  كرك   كرك سفلي  
  گردچم   كرك عليا  
  وشت   مهان اباد  
         
         
         
         
 

برچسب‌ها: اسامی روستاهای نهاوند, نهاوندی


افزایش سرانه فضای کتابخانه در نهاوند

دسته بندی : اقتصادی - علمی - فن آوری و کشاورزی نهاوند


تا پایان سال محقق می‌شود
افزایش سرانه فضای کتابخانه در نهاوند

خبرگزاری فارس: مدیرکل اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی استان همدان گفت: سرانه فضای کتابخانه در نهاوند به ازای هر نفر 90 سانتی‌متر است که تا پایان سال به 120 سانتی‌متر افزایش می‌یابد.

خبرگزاری فارس: افزایش سرانه فضای کتابخانه در نهاوند

به گزارش خبرگزاری فارس از نهاوند، خسرو بیات بعد از ظهر امروز در جمع اعضای انجمن‌های کتابخانه‌های «ولایت» شهر فیروزان و «بصیرت» گیان نهاوند اظهار داشت: این دو فضای کتابخانه‌ای هر کدام با 657 میلیون تومان و در مجموع یک میلیارد و 114 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی، استانی و شهرستانی احداث شده‌اند.

وی از همکاری شهردار و رئیس شورای شهر گیان و برزول به سبب تسهیل در واگذاری زمین مورد نیاز این فضاها قدردانی کرد و ادامه داد: ایجاد مراکز فرهنگی و اجتماعی نقش مهمی در سالم‌ ماندن فضای شهرهای تازه‌ تأسیس و ترغیب جوانان برای گذراندن اوقات فراغت مطلوب در منطقه دارد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان از وجود چهار کتابخانه در شهر نهاوند با بیش از 50 هزار جلد کتاب‌ خبر داد و ابراز داشت: با آغاز به کار کتابخانه‌های برزول و گیان نیز بیش از 10 هزار جلد کتاب به این کتابخانه اهدا می‌شود.

وی از راه‌اندازی 40 کانون فرهنگی و هنری در سطح مساجد شهرستان نهاوند خبر داد و ابراز داشت: در این شهرستان تلاش شده تا کتابخانه‌های روباز در محل شبستان‌های مساجد نیز با هدف دسترسی آسان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی ایجاد شود.

بیات افزود: در این رابطه شهرستان نهاوند به دلیل راه‌اندازی این گونه کتابخانه‌ها جزو شهرستان‌های برتر استان همدان است.

وی با اشاره به اینکه باید دسترسی آسان به منابع کتاب را برای همگان فراهم کنیم، افزود: ایجاد کتابخانه‌های استاندارد مسئولان فرهنگی استان را در رسیدن به این مهم یاری می‌کند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان از بهره‌گیری از نیروهای تحصیلکرده و کارشناس به عنوان کتابدار را مهم خواند و ابراز داشت: کتابدار باید در کنار انجام وظیفه قانونی علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی باشد.


برچسب‌ها: افزایش سرانه فضای کتابخانه در نهاوند


کمک یک میلیارد تومانی خیران نهاوندی به کمیته امداد نهاوند

دسته بندی : فرهنگی -هنری -سینما -تئاتر و تلویزیون نهاوند


فرماندار نهاوند خبر داد

خبرگزاری فارس: فرماندار نهاوند گفت:‌ خیران نهاوندی سالانه بیش از یک میلیارد تومان به کمیته امداد این شهرستان کمک می‌کنند.

خبرگزاری فارس: کمک یک میلیارد تومانی خیران نهاوندی به کمیته امداد نهاوند

به گزارش خبرگزاری فارس از نهاوند، مجتبی مولوی پیش از ظهر امروز در دیدار با مدیر و کارکنان کمیته امداد امام‌خمینی نهاوند، این نهاد را از یادگاران گرانقدر و ارزشمند امام‌خمینی (ره) ذکر کرد که توانسته است با ارائه برنامه‌ها و کمک‌های مستمر تا حدودی چهره فقر و محرومیت را از کشور بزداید.

وی نظام اسلامی را نظام ارزش‌ها خواند و افزود: در این نظام افرادی که از نظر مالی در موقعیت مناسبی برخوردار هستند خود را از نظر اخلاقی موظف می‌دانند تا با کمک به هم‌نوع آن‌ها را در خوشحالی خویش شریک کنند و این بالاترین مرتبه نوع‌دوستی است که در کمیته امداد امام‌خمینی اتفاق می‌افتد.

فرماندار نهاوند با اشاره به مهم‌ترین اهداف شکل‌گیری کمیته امداد امام‌خمینی اظهار داشت: حفظ منزلت و کرامت انسان یکی از مأموریت‌های این نهاد است که طی چند ساله عمر پربرکتش توانسته به خوبی انجام دهد چراکه این نهاد فرهنگی نه تنها مددجویان خود را در عرصه‌های مختلف یاری می‌کند بلکه برای خودکفا شدن آن‌ها برنامه‌های خوبی دارد.

وی ترویج معنویت و نهادینه کردن آن را در بین مددجویان این نهاد، از دیگر مأموریت‌های موفق مسئولان کمیته امداد امام‌خمینی دانست و تصریح کرد: با توجه به تحقیقات به‌عمل آمده، این نهاد برخی چالش‌ها و مشکلات اجتماعی نظیر طلاق و اعتیاد را به خوبی مهار کرده به طوری که میزان طلاق و اعتیاد در بین خانواده‌های زیر پوشش به‌ویژه جوانان مددجوی کمیته امداد امام‌خمینی به مراتب از دیگران پایین‌تر است.

مدیر کمیته امداد نهاوند نیز در این نشست کمیته امداد امام‌خمینی را نهادی فرهنگی و ارزشمند خواند که با تلاش شبانه‌روزی توانسته خدمات ارزشمندی را به مددجویان ارائه دهد.

علی کاویانی از خودکفا شدن بیش از 400 خانوار این نهاد طی سال گذشته تاکنون با ایجاد اشتغال مناسب و پایدار برای مددجویان این نهاد خبر داد و اظهار داشت: طی سال 90 و 91 در کمیته امداد امام‌خمینی نهاوند بیش از یک‌هزار و 400 شغل پایدار ایجاد شده که مددجویان علاوه بر خود برای دیگران نیز شغل ایجاد کرده‌اند.

وی از برپایی کارگاه‌‌های آموزشی مختلف نظیر قالی‌بافی، فرش‌بافی، گلیم‌، گبه و صنایع‌دستی در این شهرستان خبر داد و گفت:‌ با ایجاد کارگاه فرش دست‌بافت ابریشم مددجویان کمیته امداد امام‌خمینی قادر هستند با بافت هر قطعه فرش، سه در چهار و یا دو در سه بعد از گذشت سه ماه میانگین بیش از سه میلیون تومان درآمد داشته باشند.

مدیر کمیته امداد امام‌خمینی نهاوند در پایان با توجه به تحصیل، تهذیب و ورزش را در بین خانوارهای این نهاد به‌ویژه در بین نسل جوان زیر پوشش کمیته امداد امام‌خمینی مهم خواند و خاطرنشان کرد: در این رابطه توفیقات خوبی حاصل شده است.


برچسب‌ها: کمک یک میلیارد تومانی خیران نهاوندی به کمیته امداد


درخشش خبرنگار وعکاس نهاوندی در دومین جشنواره ملی عکس نگاه سرخ گرگان

دسته بندی : فرهنگی -هنری -سینما -تئاتر و تلویزیون نهاوند


علی سهرابی خبرنگار وعکاس نشریه فریاد نهاوند وخبرگزاری برنا در رقابت با ۷۶۰ عکاس کشوری در دومین مسابقه عکس جشنواره نگاه سرخ با موضوع عاشورا از میان بیش از ۵۰۰۰هزار عکس رسیده به دبیرخانه این جشنواره ملی در شهرستان گرگان  در قسمت عکسهای موبایلی رتبه سوم کشوری را به دست آورد وباحضور مسئولان استان گلستان وداوران کشوری ومسئول امور مساجد کشور از وی تقدیر شد ب)تلفن همراه
رتبه نخست: فرشته عمویی، تندیس مسابقه+لوح سپاس و مبلغ 7,000,000 ریال
رتبه دوم: حسین رضایی، لوح سپاس، مبلغ 4,000,000 ریال
رتبه سوم: علی سهرابی، لوح سپاس، مبلغ2,000,000 ریال

به گزارش دبیرخانه سوگواره ملی عکس عاشورایی " نگاه سرخ " که با مدیریت و همت کانون فرهنگی مسجد جامع گلشن گرگان اجرا گردید- مراسم اختتامیه این مسابقه  با حضور نماینده محترم ولی فقیه در استان گلستان حضرت "آیت الله سید کاظم نور مفیدی" ودبیر ستاد عالی کانون های  فرهنگی هنری مساجد کشور حضرت "حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی" با نمایش آثار 72 عکس از 50 هنرمند عکاس ،  شنبه 12اسفند ماه سال جاری در مرکز استان گلستان -  تالار فخرالدین اسعد گرگانی ساعت 9 صبح برگزار   می شود.

این مسابقه که با دریافت آثار 760 نفر از عکاسان و هنرمندان کلیه استانهای کشور به تعداد 5082 اثر در دو بخش "عکس عاشورایی" و " مسجد" با دوربین عکاسی و تلفن همراه برگزار شد با نظر پنج داور کشوری و استانی نفرات برترآن انتخاب گردیده و در مراسم اختتامیه معرفی خواهند شد و جوایز خود را طبق آیین نامه فراخوان در دو موضوع ذکر شده بالا به تفکیک دوربین حرفه ای و تلفن همراه به ضمیمه لوح و تندیس دریافت می نمایند.

لازم به ذکر است اولین دوره این مسابقه عکس درسال گذشته (1390) در موضوع محرم با دوربین و تلفن همراه و با داوری سه تن از داوران استانی برگزار شد که 72 اثر بعنوان آثار برگزیده انتخاب شد و برگزیدگان جوایز خود را شامل کمک هزینه سفر عمره مفرده به مبلغ 7,000,000 ریال به تعداد دو نفر و کمک هزینه سفر به عتبات عالیات به مبلغ4,000,000 ریال به تعداد 5 نفر و نیز تندیس و لوح مربوطه را دریافت نمودند.

 این برنامه برای قدردانی و تشکر از هنرمندانی است که در حد توان خود احساسات خود را به تصویر کشیدند.در این میان باید این نکته را در نظر گرفت که اولین هنرمند خداست، و  اندکی از این هنرمندی را در ذات هریک ازانسان ها نهفته است.نکته دوم در این مسئله این است که عاشورا خود یک هنر است و هنرمند واقعی وجود سیدالشهداست.چه کسی می تواند چنین هنری را بیافریند؟ در تمام عالم از بدو پیدایش عالم و ابتدای خلقت آدم تاکنون چنین  واقعه ای  با این عظمت رخ نداده است.

ایشان تاکید کردند: واقعه ی عاشورا تجلی هنر در زیبا ترین شکل ممکن است. هنرمندانی که در این زمینه فعالیت می کنند باید تمام قوا  و درک هنری خود را برای منعکس کردن آن بکار ببرند.هنرمندان با استفاده از ابزار های مختلف ،شاخه های مختلف هنری می توانند به منعکس کردن مفاهیم حقیقی دین کمک نمایند.یکی از این شاخه های هنری تعزیه است.البته بنده چندان با تعزیه هایی که امروزه اجرا می شود موافق نیستم و معتقدم آنها آن قدرت و توان را برای نشان دادن مفاهیم عاشورایی ندارند و متاسفانه در بعضی موارد شاهد تحریفاتی هم بوده ایم .

نماینده ولی فقیه در گلستان با اشاره به مسابقه ملی عکاسی نگاه سرخ، افزود: عکس یکی از هنرهایی است که می تواند عاشورا را در بین علاقمندان به آن حضرت نشان دهد و احساسات مردم را نمایان کند. عکس می تواند عاشورا را به معنای دیگر منعکس کند.

ایشان اظهار کردند: اگر بتوانیم عاشورا را در قالب هنر هایی چون تعزیه وتئاتر بیاوریم مطمئنا دستاوردهای زیادی را به همراه خواهد داشت. ایشان در پایان ضمن تشکر و قدردانی از کانون فرهنگی گلشن بعنوان برگزارکننده این مسابقه خاطرنشان کرد امیدواریم برگزاری چنین مسابقاتی در سطح ملی تداوم داشته باشد تا بتوان با نگاه هنری و فرهنگی مسائل دینی را تبیین و بازخوانی کرد.

برچسب‌ها: درخشش خبرنگار وعکاس نهاوندی در دومین جشنواره ملی


زندگی نامه سردار شهيد سرلشکر پاسدار يوسف رضا ابوالفتحي

دسته بندی : فرهنگی -هنری -سینما -تئاتر و تلویزیون نهاوند


 

تاريخ تولد : 1334 شمسي
محل تولد : شهرستان نهاوند
تاريخ شهادت : 11 بهمن 1378
شهيد يوسف رضا ابوالفتحي سال 1334 در دامان پر عطوفت خانواده اي نجيب و دين باور از اهالي شهرستان نهاوند از توابع همدان تولد يافت . دوران كودكي و نوجواني خود را با كار مستمر و تحصيل پشت سر نهاد طوري كه مراتب تحصيلي اش را با جهد فراوان تا مقطع ديپلم پيش برد و به عنوان جواني متدين همراه با اندوخته هاي معنوي و علمي آماده پذيرائي مسئوليت هاي بزرگ زندگي شد و در مسير كمال و بالندگي گام برداشت .قبل از انقلاب هنگامي كه سيل خروشان مردم به رغم ايمان و اخلاص به حكومت اسلامي و امام (ره ) به خيابان ها ريختند دوشادوش مردم در جهت سرنگوني رژيم پليد شاهنشاهي فداكاري نمود. او انساني مهربان , فروتن , مذهبي زحمتكش و مقاوم بود. برپايي نماز , شركت در مراسم دعا و نيايش و هيات هاي مذهبي به روح مقدسش صيقل مي بخشيد. با مشكلات و مصائب زندگي با صبر و حوصله برخورد مي كرد و اطرافيان را هم به اين امر تشويق مي نمود. وي پس از به ثمر رسيدن انقلاب عزيز اسلامي , در سال 57 به جمع پاسداران كميته انقلاب اسلامي در آمد و اوج شكوفائي شخصيتش در اين مرحله از زندگي براي خدمت و انجام وظيفه به امت مسلمان كشورمان به معرض ظهور درآمد. با عشق و علاقه اي كه به امر آموزش داشت پس از چندي موفق به اخذ مدرك ليسانس نظامي شد. در زماني كه حملات كفار بعثي به كشورمان شروع شد سريعا با حضور فعال در جبهه هاي حق عليه باطل به رشادت , ايثار و افتخار آفريني پرداخت و خدمات بسياري در خطوط مقدم جبهه ها انجام داد. شهيد ابوالفتحي از بدو استخدام به رغم لياقت هاي شايان توجهي كه داشت مسئوليت هاي بسياري را عهده دار بود از جمله معاون كميته منطقه يك تهران , مدير كل مواد مخدر , فرمانده گردان , معاون جنگ كميته انقلاب , فرمانده يگان حفاظت , فرمانده كل عمليات كميته انقلاب اسلامي , فرمانده قرارگاه مركزي محمدرسول الله (ص ) , فرمانده يگان دريايي كل كميته , جانشين معاون اطلاعات و عمليات كل , فرمانده محور در كردستان , فرمانده قصر شيرين , فرمانده ناحيه انتظامي تهران بزرگ و در آخرين مسئوليتش كه فرمانده انتظامي استان فارس را بر عهده داشت در حين درگيري با اشرار مسلح و آدم ربايان در شهرستان فسا واقع در ناحيه انتظامي فارس در حالي كه شهيد فرماندهي عمليات را برعهده داشت بر اثر اصابت تير مجروح گرديد. اين مجاهد دلير و بزرگوار كه تمام زندگي خود را وقف اين مرز و بوم كرده بود حتي در عزيزترين روز زندگيش دست از مجاهدت برنداشت و در شب ازدواج فرزندش با شنيدن خبر گروگان گيري (بعضي از كاركنان ) توسط اشرار همان شب راهي منطقه لارستان شد و در يازدهمين روز بهمن ماه سال 1378 بر اثر نقص فني چرخبال و سقوط در درياچه مهارلو به جمع جان باختگان طريق فضيلت و آزادگي پيوست و با كاروان راهيان سپيد همراه شد تا با شهادت مظلومانه خود لزوم حراست مستمر و همه جانبه از دستاوردهاي انقلاب اسلامي را گواهي نمايد. ارواح طيبه همه شهيدان راه خدا و اين شهيد عزيز با قرائت فاتحه و ذكر صلوات بر محمد و آل محمد شادمان باد


برچسب‌ها: زندگی نامه سردار شهيد سرلشکر پاسدار يوسف رضا ابوال


میادین نهاوند در چند دهه گذشته+ برای بزرگتر دیدن روی آنها کلیک کنید

دسته بندی : آرشیو عکس های زیبا و قدیمی نهاوندبرچسب‌ها: میادین نهاوند در چند دهه گذشته, برای بزرگتر دیدن روی آنها کلیک کنید, علی سهرابی


تاریخ وفلسفه عیدنوروزدرنهاوند

دسته بندی : اجتماعی حوادث و خانواده نهاوند


 

قال عيسي بن مريم ":ربنا انزل علينا مائده من السماء تكون لنا عيدا"

خداوند براي ما مائده آسماني فرست تا بتوانيم عيد بگيريم .

سوره مائده آيه 113

ز كوي يار مي آيد نسيم باد نوروزي از اين باد ار مدد خواهي چراغ دل بر افروزي

به صحرا رو كه از دامن غبار و غم بيفشاني به گلزار آي كه از بلبل غزل چفتن بياموزي

سخن در پرده مي گويم چو گل از غنچه بيرون آي كه بيش از پنج روزي نيست حكم مير نوروزي

مي اندر مجلس عاصف به نوروز جلالي نوش كه بخشد جرعه جامت جهان را ساز نوروزي

باورهاي مردم هر كشور آيينه تمام نماي انديشه ها ، اعتقادات آن مردم در طول تاريخ آنهاست بررسي و نقد علمي اين باورها و از بين بردن نكات منفي و تقويت نكات مثبت آنها مي تواند براي تصميم گيريهاي آينده در زمينه هاي فرهنگي و سياسي ، اجتماعي و اقتصادي مؤثر باشد .

حمدالله مستوفي زماني كه در احوال مدائن سخن مي گويد اعلام مي دارد طهمورث كه يكي از پادشاهان پيشدادي است شهري بنا كرد و آن شهر را گردباد خواند . جمشيد آن شهر را به اتمام رساند طيسفون گفت چون بزرگترين مدائن سبعه بود آن را مداين گفتند . نام مداين سبعه از اين قرارند : قادسيه ، روميه ، طيسفون ، حلوان ، نهروان ، مدائن و نهاوند كه شش شهر آن خرابه است و تنها نهاوند از مداين سبعه باقي مانده چون مراسم عيد در آن زمان در شب عيد انجام مي گرفت اكنون نيز از ميان تمام شهرهاي ايران در نهاوند مراسم شب عيد را به طور زيبايي انجام مي دهند .

نوروز روزي است كه جمشيد بر تخت نشست و تاج گذاري نمود بر سرش گوهر ريختند و او را پادشاه خواندند .

به نوروز نو ، شاه گيتي فروز بر آن تخت بنشست فيروز روز

به جمشيد بر گوهر افشاندند مر آن روز را روز نو خواندند

بزرگان به شادي بياراستند مي و رود و رامشگران خواستند

چنين شد فرخ از آن روزگار بمانده از ان خسروان يادگار

انجام مراسم نوروز را مي توان به دو دسته تقسيم نمود . يكي آراستن و پيراستن برون و ديگري آراستن و پيراستن درون . چند روز قبل از مراسم تحويل سال آنچه لازم است از آلودگي ها پاك شود انجام مي گيرد . دين مقدس اسلام به اين قسمت ازمراسم توجه خاصي دارد به طوري كه پيامبر اكرم (ص) مي فرمايد النظافت من الايمان و آراستن برون را جز ايمان مي دانند . با پاك نمودن آلودگي هاي بيروني نوبت به آراستن وپيراستن درون مي رسد . كه از هنگام تحويل سال آغاز ميشود و با جمله يا مقلب القلوب و الابصار و يا محول الحول و الاحوال يا مدبر اليل و النهار حول حالنا الي احسن الحال آغاز مي شود .

بامدادي كه تفاوت نكند ليل و نهار خوش بود دامن صحرا و تماشاي بهار

آفرينش همه تنبيه خداوند دل است دل ندارد كه ندارد به خداوند اقرار

هر كه امروز نبيند اثر قدرت او غالب آن است كه فرداش نبيند ديدار

پاك و بي عيب خدايي كه تقدير عزيز ماه و خورشيد مسخر كند و ليل و نهار

باورهاي مردم هر كشور آينه تمام نماي انديشه ها ، اعتقادات آن مردم در طول تاريخ آنهاست . بررسي و نقد علمي اين باورها و از بين بردن نكات منفي و تقويت نكات مثبت آْنها مي تواند براي تصميم گيريهاي آينده در زمينه هاي فرهنگي و سياسي ، اجتماعي و اقتصادي مؤثر باشد .

نعمت بار خدايا ز عدد بيرون است شكر انعام تو هرگز نكند شكرگذار

درد پنهان به تو گويم كه خداوند مني يا نگويم كه خود مطلعي بر اسرار

نوروز داستان زيبايي است كه در آن طبيعت ، احساس و جامعه هر سه دست اندر كارند . نوروز كه از قرنهاي دراز است كه بر همه جشنهاي جهان فخر مي فروشد از آن رو هست كه يك قرارداد مصنوعي اجتماعي و يا يك جشن تحميلي سياسي نيست ، جشن جهان است و به همين دليل سازمان ملل روز اول فروردين را روز جهاني ناميده است ، نوروز روز شادماني زمين و آسمان و جوش شگفت ها و شور زادن ها سرشار از هيجان هر آغاز ، نوروز دست مردم را مي گيرد و از زير سقفهاي در بسته به دامن آزاد بيكران طبيعت مي كشاند تا جلوه هاي تجلي خداوند را به او نشان دهد

به صحرا بنگرُم صحرا تو بينُم به دريا بنگرُم دريا تو بينُم

به هر جا بنگرُم كوه و در و دشت نشان از قامت رعنا تو بينُم

عينما توولا توسمي وجه اله

جمال صورت ليلي ز وصف بيرون است

هزار ديده عاشق به وام خواه وام

از قادسيه ، روميه ، طيسفون ، حلوان ، نهروان ، مدائن و نهاوند كه شش شهر آن خرابه است و تنها نهاوند از مداين سبعه باقي مانده چون مراسم عيد در آن زمان در شب عيد انجام مي گرفت اكنون نيز تنها از ميان تمام شهرهاي ايران در نهاوند مراسم شب عيد به طور زيبايي انجام مي شود .

نوروز تجديد خاطره بزرگي است ، خاطره خويشاوندي انسان با طبيعت هر سال اين فرزند فراموشكار كه سرگرم كارهاي مصنوعي و ساخته هاي پيچيده خود است مادر خويش را از ياد مي برد با يادآوريهاي وسوسه آميز نوروز به دامن وي باز مي گردد و با اين بازگشت و تجديد ديدار را جشن مي گيرد و فرزند در دامن مادر خود را باز مي يابد ، مادر در كنار فرزند چهره اش از شادي مي شكفد ، اشك شوق مي بارد ، فريادهاي شادي مي كشد ، جوان مي شود و حيات دوباره مي گيرد ، با ديدار يوسفش بينا و بيدار مي شود ، نوروز همه وقت عزيز بوده است در چشم مغان ، در چشم موبدان ، در چشم مسلمانان و در چشم شيعيان ، مسلمانان همه نوروز را عزيز شمرده اند و با زبان خويش از آن سخن گفته اند . اسلام كه همه رنگهاي قوميت را زدوده و سنتها را دگرگون كرد نوروز را جلاي بيشتر داد . علي (ع) به خلافت و نيز انتخاب علي (ع) به وصايت در غدير خم هر دو در اين هنگام بوده است . آن همه خلوص و ايمان و عشقي كه ايرانيان در اسلام به علي (ع) و حكومت او داشته اند و دارند پشتوانه نوروز شد كه با جان مليت زنده بود روح مذهب نيز گرفت . از خداوند بزرگ مي خواهم كه به همه ما كمك كند تا بتوانيم به آراستگي درون برسيم و بتوانيم به ديو هاي دروني خود پيروز شويم .

حافظا گر دل تنگت چو فرود آمد يار خانه از غير نپرداخته اي يعني چه ؟

خانه دل ما زماني پاك مي شود كه از ديو حسد ، ديو كبر، ديو غرور و از ديوهاي ديگر پاك شود و اگر نتوانيم بر ديوهاي دروني پيروز شويم نمي توانيم عيد بگيريم .

چو مستعد نظر نيستي وصال مجوي كه جام جم ندهد سود به وقت بي بصري

طفيل هستي عشقند آدم و پري ارادتي بنما تا سعادتي ببريم

از خداوند بزرگ مي خواهيم كه به ما ارادتي فراهم نمايد تا بتوانيم عيد بگيريم .

عيد نوروز من آن است كه بينم رويت عيد قربان كه لقاي تو كند بنيادم


برچسب‌ها: تاریخ وفلسفه عیدنوروزدرنهاوند, نهاوندی


عکسهای بمباران نهاوند

دسته بندی : آرشیو عکس های زیبا و قدیمی نهاوندبرچسب‌ها: عکسهای بمباران نهاوند, علی سهرابی


عکسهای هوایی نهاوند

دسته بندی : آرشیو عکس های زیبا و قدیمی نهاوند


 


برچسب‌ها: عکسهای هوایی نهاوند


ادامه مطلب...

نهاوند:خاک حاصلخیز و عالم پرور

دسته بندی : نهاوند شناسی روستا شناسی پژوهشی عکاسی نهاوند


شهرستان نهاوند با وسعتي حدود 1535كيلومتر مربع در 105 كيلومتري جنوب شرقي همدان و از دير باز به عنوان يكي از قطب هاي مهم كشاورزي در اين استان به شمار مي آيد.وجود رودخانه دايمي و پرآب 'گامسياب' چون رگي پر خون و پرخروش ، حيات اقتصادي و مهم تر ازهمه جريان كشاورزي و فعاليت هاي وابسته به ان را جاري و ساري ساخته است .
به لحاظ همين جريان دايمي و حيات فنا ناپذير گامسياب است كه شهرستان نهاوند در دو دهه اخير بيشتر از هر زماني ديگر به قطب اصلي پرورش و توليد و تكثير ماهي در استان تبديل شده است . نهاوند در كنار توليد سالانه حدود 50 هزار تن محصولات كشاورزي و باغي و جاليزي ، حدود سه هزار تن ماهيان سرد آبي هم دارد و براي همين منظور هر سال افزون بر 30ميليون قطعه بچه ماهي در مزارع و استخر هاي پروزش ماهي سرمايه گذاري مي كند . توليد سالانه محصولات زراعي و باغي در 9شهرستان استان همدان بالغ بر 400هزار تن اعلام شده است .


برچسب‌ها: نهاوند, خاک حاصلخیز و عالم پرور, علی سهرابی


ادامه مطلب...

فعاليت ستاد مفاخر نهاوند موجب اعتلاي خودآگاهي نسل جوان مي‌شود

دسته بندی : اقتصادی - علمی - فن آوری و کشاورزی نهاوند


 
خبرگزاري فارس: نماينده مردم نهاوند در مجلس شوراي اسلامي گفت: تشكيل ستاد بزرگداشت مفاخر نهاوند با هدف تجليل از بزرگان عرصه علم، ادب و فرهنگ خودآگاهي نسل جوان به هويت تاريخي سرزمين خود را در پي دارد.‌

مهدي سنايي امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در نهاوند در خصوص چرايي تشكيل ستاد بزرگداشت مفاخر نهاوند اظهار داشت: ستاد بزرگداشت مفاخر شهرستان نهاوند به منظور تجليل از نخبگان نهاوندي كه در عرصه ملي و بين‌المللي خوش درخشيدند و دوره بلندي از عمر خود را صرف خدمات علمي ـ فرهنگي در جامعه ايران كرده‌اند، تشكيل شده است.وي در تبيين اهداف تشكيل اين ستاد گفت: تقدير و سپاسگزاري از فعاليت‌هاي اين نخبگان در حوزه‌هاي مختلف علمي و فرهنگي و نقش مؤثر آن‌ها در به يادگار گذاشتن آثار غني و كم‌نظير يكي از اهداف تشكيل اين ستاد است.نماينده مردم نهاوند در مجلس با تأكيد بر لزوم توجه به ارج‌ نهادن به جايگاه علم و عالمان افزود: در فرهنگ ديني و اسلامي ما نيز تأكيد ويژه‌اي به اين مهم شده كه اين ستاد نيز در راستاي توجه به اين توصيه مهم و متعالي فعاليت خود را از ابتداي سال جاري شروع كرده است.وي اضافه كرد: معطوف كردن توجه نسل جوان جامعه به اين نخبگان و تأثيرپذيري از آن‌ها به عنوان الگو از ديگر اهداف تشكيل اين ستاد به شمار مي‌رود چرا كه اجرايي شدن طرح جامع علمي كشور در اين زمانه كه به عصر علم و فناوري معروف شده، مستلزم وجود افرادي نخبه و توانمند است.سنايي با اشاره به اينكه نخبگان نهاوندي بخشي از تاريخ غني و كهن اين خطه هستند، تصريح كرد: تجليل از اين بزرگان به معناي ارزش‌گذاري به بخشي از تاريخ معاصر اين سرزمين است.وي با بيان اينكه چهره‌هاي معاصر نهاوندي به مانند چهره‌هاي سرشناس گذشته در راستاي خدمت به ايران اسلامي كوشا هستند، ابراز داشت: از آن جا كه تجليل از بزرگان عرصه علم، ادب و فرهنگ خودآگاهي نسل جوان به هويت تاريخي سرزمين خود را در پي دارد، شهرستان نهاوند با اين اقدام در رسيدن به اين مهم برنامه‌ريزي‌هاي خوبي را انجام داده است.رئيس ستاد بزرگداشت مفاخر نهاوند خاطرنشان كرد: از طرف ديگر دعوت از مفاخر نهاوندي به اين شهرستان مي‌تواند تأثير بسزايي در تقويت ارتباط اين افراد با سرزمين خود داشته باشد.وي در پايان با اشاره به مردم‌‌نهاد بودن اين ستاد بيان داشت: البته ستاد مردم‌نهاد بزرگداشت مفاخر نهاوند با حمايت و پشتيباني ادارات دولتي اقدام به انجام فعاليت‌هاي خود در راستاي تجليل از خدمات بزرگان علم و ادب مي‌كند به طوري كه تلاش ما بر اين است تا در هر سال از چند چهره‌ ماندگار علمي نهاوندي تجليل شود


برچسب‌ها: فعاليت ستاد مفاخر نهاوند موجب اعتلاي خودآگاهي نسل , سهرابی نهاوند


جنگ نهاوند با اعراب مسلمان

دسته بندی : نهاوند شناسی روستا شناسی پژوهشی عکاسی نهاوند


 

جنگ نهاوند ، در روز پنجم ربیع الاول سال بیست ویکم هجری، برابر با ۲۵ بهمن ۲۰ خورشیدی و ۱۴ فوریه سال ۶۴۲میلادی بین سپاه ایران و اعراب در حمله اعراب به ایران در نزدیکی نهاوند که در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده، اتفاق افتاد. جنگ نهاوند که مسلمین آن را فتح‌الفتوح نامیدند یکی از مهم‌ترین جنگ‌هایی است که بین اعراب مسلمان و ایرانیان اتفاق افتاده‌است. ابن اثیر در خصوص علت این نام‌گذاری می‌نویسد «مسلمین فتح نهاوند را «فتح‌الفتوح» نامیدند زیرا بعد از آن ایرانیان نتوانستند جمع شده و در برابر اعراب بایستند، و پس از این جنگ بود که مسلمین سراسر کشور ایران را تصرف کردند، وامپراتوری ساسانی فروپاشید.

محتویات

[نهفتن] ۱ پیشینه جنگ

۲ عزل سعد

۳ نبرد نهاوند وفروپاشی امپراتوری ساسانی

۴ یزدگرد سوم پس از جنگ نهاوند

۵ پانویس

۶ منابع

۷ جستارهای وابستد

 


برچسب‌ها: جنگ نهاوند با اعراب مسلمان, نهاوندی


ادامه مطلب...

400 میلیون ریال اعتبار برای ساخت قرارگاه راهیان نور غرب کشور

دسته بندی : فرهنگی -هنری -سینما -تئاتر و تلویزیون نهاوند


 
خبرگزاری فارس: رئیس مرکز بسیج رسانه ملی و مشاور رئیس سازمان صدا و سیما گفت: برای ساخت ساختمان بسیج و قرارگاه راهیان‌نور غرب کشور 400 میلیون ریال اعتبار اختصاص یافته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، اصغر جعفری ظهر امروز در آیین آغاز عملیات ساخت ساختمان بسیج و قرارگاه رسانه‌ای راهیان‌نور غرب کشور اظهار داشت: مردم مرزدار استان ایلام با دفاع جانانه خود مانع از هجوم صدامیان کافر به این منطقه شدند.
وی ادامه داد: مردم استان ایلام در 8 سال دفاع مقدس با کمترین امکانات در برابر تجاوز دشمنان انقلاب و اسلام ایستادند.
این مسئول اضافه کرد: مردم این دیار با اهدای شهیدان گلگون کفن با آرمان‌های امام راحل و انقلاب اسلامی ایران تجدید بیعت کردند.
جعفری تصریح کرد: مردم سراسر کشور هیچگاه رشادت‌های مردم این دیار را در برابر دشمنان تا بیخ دندان مسلح فراموش نکرده‌اند.
رئیس مرکز بسیج رسانه ملی و مشاور رئیس سازمان صدا و سیما گفت: ساختمان بسیج و قرارگاه راهیان‌نور غرب کشور با همکاری سپاه امیر المومنین (ع) استان و صدا و سیما احداث می‌شود.
وی ادامه داد: برای ساخت ساختمان بسیج و قرارگاه راهیان‌نور غرب کشور 400 میلیون ریال اعتبار اختصاص یافته است.
این مسئول اضافه کرد: ساختمان بسیج و قرارگاه راهیان‌نور غرب کشور باید در نخستین فرصت ممکن احداث و راه‌اندازی شود.


برچسب‌ها: 400 میلیون ریال اعتبار برای ساخت قرارگاه راهیان نو, نهاوند